Jedynie prawda jest ciekawa


NATO chce pogłębić współpracę z UE

05.12.2016

Przyjęcie pakietu pogłębiającego współpracę NATO-UE będzie najważniejszą decyzją, jaką podejmą ministrowie spraw zagranicznych Sojuszu, którzy we wtorek i w środę spotkają się w Brukseli - zapowiedział w poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Narada ministrów rozpocznie się we wtorek po południu i będzie podzielona na pięć tematycznych sesji. Jednak najważniejsza, jak zgodnie przyznają dyplomaci z kwatery głównej NATO w Brukseli, będzie dotyczyła współpracy z UE. Obie organizacje na szczycie Sojuszu w Warszawie podpisały deklarację o wzmocnieniu współpracy, a teraz mają przedstawić konkretne plany.

"Najważniejszym rezultatem spotkania ministrów spraw zagranicznych, które rozpocznie się jutro, będzie pakiet w sprawie wzmocnienia współpracy NATO-UE, bo uważamy, że jest to kluczowe dla odpowiedzi na wiele wyzwań" - powiedział w poniedziałek Stoltenberg na konferencji prasowej w Brukseli.

"Spodziewam się, że zrobimy znaczący krok naprzód i zaaprobujemy pakiet ponad 40 środków, by wdrożyć wspólną deklarację, którą podpisałem razem z przewodniczącym (Rady Europejskiej Donaldem) Tuskiem i przewodniczącym (Komisji Europejskiej Jean-Claude'em) Junckerem w lipcu w Warszawie. To zmierza do pogłębienia naszej współpracy w siedmiu obszarach, w tym w zwalczaniu zagrożeń hybrydowych i w cyberprzestrzeni, operacjach morskich i rozwoju zdolności" obronnych – zapowiedział sekretarz generalny.

Jak dodał, współpraca z UE jest także ważnym sposobem prowadzenia przez NATO działań na rzecz stabilizacji poza granicami swoich państw członkowskich.

Przedstawiciel USA przy NATO Douglas Lute powiedział dziennikarzom, że wśród 40 konkretnych działań będzie m.in. współpraca przy powołaniu europejskiego centrum do zwalczania zagrożeń hybrydowych, które ma powstać w Finlandii przy udziale NATO i UE, a także synchronizacja działania komórek obu organizacji odpowiedzialnych za śledzenie tego typu zagrożeń.

Ponadto procesy reagowania kryzysowego w NATO i UE mają zostać zsynchronizowane, bliższa ma być współpraca w zakresie cyberobrony, w tym dotycząca szkolenia, ćwiczeń i standardów. Decyzja ministrów ma także dotyczyć ćwiczeń prowadzonych przez NATO i UE - obie organizacje mają dzielić się doświadczeniami oraz uczestniczyć w roli obserwatora w przedsięwzięciach organizowanych przez drugą stronę. 

Współpraca ma objąć też bezpieczeństwo na morzach, pomoc udzielaną państwom partnerskim i budowę zdolności obronnych. "Działania UE powinny uzupełniać wysiłki NATO, a nie z nimi konkurować" - podkreślił dyplomata z USA. W sesji poświęconej współpracy NATO-UE udział wezmą szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini oraz szefowie MSZ Szwecji i Finlandii, które są członkami UE i krajami partnerskimi NATO.

Lute podkreślił, że spotkanie ministrów jest poświęcone przede wszystkim wdrażaniu w życie postanowień szczytu NATO w Warszawie.

Poza współpracą z UE we wtorek ministrowie będą rozmawiali także o stabilności poza granicami państw NATO. Jak zapowiedział Stoltenberg, ma być mowa m.in. o wsparciu dla globalnej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu, szkoleniu irackich oficerów oraz o operacji Sea Guardian na Morzu Śródziemnym. Według Lute'a szczególna uwaga ma być zwrócona na Bałkany Zachodnie.

Natomiast robocza kolacja we wtorek wieczorem ma być poświęcona relacjom z Rosją w okresie ostatnich dwóch i pół roku oraz przyszłości stosunków z tym państwem. W poniedziałek Stoltenberg, pytany o termin najbliższego spotkania Rady NATO-Rosja, powiedział, że nie został on jeszcze wyznaczony. Dopytywany zaznaczył, że sytuacja na Ukrainie jest jednym z istotnych tematów dialogu z Rosją. 

Natomiast Lute powiedział, że jest optymistą i ma nadzieję, iż do spotkania Rady NATO-Rosja dojdzie "w najbliższych tygodniach". Dwie sesje zaplanowane na środę mają być poświęcone krajom partnerskim. Pierwsza będzie spotkaniem Komisji NATO-Ukraina, druga - naradą państw uczestniczących w misji Resolute Support w Afganistanie z udziałem szefa MSZ tego państwa.

Ryb, PAP

Fot. [freeimages.com]

Warto poczytać

 1. auschwitz27012018 22.08.2018

  Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Niemczech: „Mówienie o polskich obozach śmierci to przejaw wolności słowa”

  Wyrok sądu w Krakowie - uznający, że niemiecka telewizja ZDF musi w określony sposób przeprosić na swojej stronie internetowej za użycie zwrotu "polskie obozy zagłady" - nie może być egzekwowany w RFN - uznał niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BGH).

 2. trump11042018 21.08.2018

  Ogromne kłopoty Donalda Trumpa. Jego prawnik oddał się w ręce FBI

  Były osobisty prawnik Donalda Trumpa Michael Cohen oddał się we wtorek w ręce FBI - podała telewizja CNN.

 3. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 4. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 5. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 6. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 7. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 8. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook