Jedynie prawda jest ciekawa


Najwyższy szacunek dla decyzji Benedykta XVI

11.02.2013

Światowi przywódcy z zaskoczeniem ale też wyjątkowo zgodnie z wielkim szacunkiem przyjęli zapowiedź papieża Benedykta XVI o abdykacji 28 lutego. Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyrażając najwyższy szacunek dla decyzji Benedykta XVI o zakończeniu pontyfikatu, podkreśliła, że papież jest i pozostanie jednym z największych myślicieli religijnych w czasach współczesnych.

Światowi przywódcy z zaskoczeniem ale też wyjątkowo zgodnie mówią o wielkim szacunku, z jakim przyjęli zapowiedź papieża Benedykta XVI o abdykacji 28 lutego. Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyrażając najwyższy szacunek dla decyzji Benedykta XVI o zakończeniu pontyfikatu, podkreśliła, że papież jest i pozostanie jednym z największych myślicieli religijnych w czasach współczesnych.

- Jeżeli papież po gruntownym zastanowieniu doszedł do wniosku, że nie dysponuje wystarczającymi siłami, by nadal sprawować swój urząd, to taka decyzja zasługuje na najwyższy szacunek - powiedziała Merkel w poniedziałek w Berlinie, dodając, że była to dla papieża z pewnością trudna decyzja.

W epoce stale wydłużającego się życia ludzie są w stanie zrozumieć, że papież też musi borykać się z następstwami starzenia się - oświadczyła szefowa rządu.

Merkel wspomniała o przemówieniu papieża wygłoszonym we wrześniu 2011 roku w Bundestagu, nazywając to wystąpienie "niezapomnianym". - Za podstawowe zadanie polityków uznał służbę prawu i walkę z bezprawiem - powiedziała kanclerz, dodając, że myśli o tych słowach. Jak zaznaczyła, gdy osiem lat temu Joseph Ratzinger został wybrany na papieża, jego rodacy byli z tego powodu dumni.

Niemiecka kanclerz podkreśliła, że papież jest pasterzem dla ponad miliarda wiernych na całym świecie. Powiedziała, że Kościół katolicki może sprostać swoim zadaniom tylko w dialogu ze światem. Jej zdaniem Benedykt XVI prowadził właśnie taki dialog z innymi Kościołami i wyznaniami, "wyciągając rękę do żydów i muzułmanów". Przypomniała, że papież był zwolennikiem integracji europejskiej.

- Jako niemiecka kanclerz dziękuję papieżowi za jego pracę i życzę mu z całego serca wszystkiego najlepszego na przyszłość - powiedziała Merkel.

Również prezydent Francji Francois Hollande uznał, że decyzja Benedykta XVI o ustąpieniu jest godna głębokiego szacunku. Dodał, że nie będzie w inny sposób komentował tej decyzji.

- Nie mam nic szczególnego do powiedzenia w sprawie tej decyzji, która jest godna głębokiego szacunku i która sprawi, że zostanie wybrany nowy papież - powiedział dziennikarzom Hollande.

Francja, jak powiedział jej prezydent, "z uznaniem odnosi się do decyzji papieża, lecz nie ma tytułu do komentowania spraw, które należą przede wszystkim do Kościoła".

Hollande nazwał decyzję papieża wyrażeniem woli, którą trzeba uszanować.

- To wielka odwaga, a z mojej strony największy szacunek – powiedział włoskiej agencji ANSA prezydent Włoch Giorgio Napolitano.

Po rezygnacji Benedykta XVI jego brak będzie odczuwalny, jako duchowego przywódcy milionów ludzi - powiedział z kolei brytyjski premier David Cameron w reakcji na zapowiedź papieża o abdykacji 28 lutego.

- Papież Benedykt XVI pracował niestrudzenie nad tym, by wzmocnić relacje Wielkiej Brytanii ze Stolicą Apostolską. Jego wizyta w Wielkiej Brytanii w 2010 roku wspominana jest z wielkim szacunkiem i wzruszeniem. Będzie go brakować jako przywódcy duchowego milionów ludzi - powiedział Cameron.

Premier przekazał również Benedyktowi XVI najlepsze życzenia.

Zaskoczony informacją o abdykacji papieża był też przebywający w Warszawie minister spraw zagranicznych Holandii Frans Timmermans. On również przyznał, że szanuje decyzję papieża Benedykta XVI o abdykacji i życzy mu wszystkiego dobrego.

- Nie mogę ukryć tego, że sam jestem zaskoczony tą informacją - powiedział Timmermans na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim, odnosząc się do decyzji Benedykta XVI o zakończeniu posługi.

Timmermans dodał, że on sam jest wyznania rzymskokatolickiego i nie brał pod uwagę takiej sytuacji, że papież może abdykować.

- Mogę tylko wyrazić wielki szacunek dla papieża Benedykta XVI, życzę mu wszystkiego dobrego, życzę mu tego, aby mógł odpocząć i mam nadzieję, że zgodzimy się co do tego, że zrobił wszystko, co w jego mocy, by prowadzić Kościół zgodnie ze swoją ideą - ideą tego, by być ojcem dla wszystkich katolików na całym świecie - powiedział szef MSZ Holandii.

- W imieniu rządu chciałbym powiedzieć, że szanuję tę decyzję i życzę mu wszystkiego dobrego - skończył Timmermans.

Greg/KAI/PAP
[fot. bundeskanzlerin.de]

Warto poczytać

 1. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 2. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 3. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 4. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 5. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 6. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

 7. Salvini-13062018 13.08.2018

  Aquarius ze 140 imigrantami na Morzu Śródziemnym. Salvini: Jednostka nie zobaczy żadnego włoskiego portu

  Rząd Włoch apeluje do Wielkiej Brytanii, by wzięła na siebie odpowiedzialność za statek organizacji pozarządowych z ponad 140 migrantami uratowanymi na Morzu Śródziemnym. Jednostki Aquarius pod banderą Gibraltaru władze Włoch nie wpuszczają do swoich portów.

 8. trump13082018 13.08.2018

  Biały dom na podsłuchu? Była doradczyni Trumpa ujawnia nagrania

  Była doradczyni prezydenta Donalda Trumpa, Omarosa Manigault Newman ujawniła w niedzielę mediom, że potajemnie nagrywała swe rozmowy w Białym Domu. Nagrała m.in. rozmowę, podczas której została zwolniona przez szefa kancelarii prezydenta.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook