Jedynie prawda jest ciekawa


Najważniejsza reforma Obamy jednak się utrzyma? Spór u Republikanów

19.07.2017

W poniedziałek wieczorem dwóch senatorów z Partii Republikańskiej wspólnie zapowiedziało, że nie poprze przygotowanej przez Republikanów ustawy o zniesieniu Obamacare i zastąpieniu jej nowymi regulacjami; uniemożliwili w ten sposób przegłosowanie ustawy.

Decyzja Mike'a Lee ze stanu Utah oraz Jerry'ego Morana ze stanu Kansas sprawiła, że Senat najprawdopodobniej wróci do głosowania nad ustawą, która wycofuje Obamacare z opóźnieniem. Nowa ustawa regulująca służbę zdrowia ma zostać przedstawiona w przyszłości; szacuje się, że prace mogą zająć dwa lata. Oznacza to, że Obamacare będzie obowiązywać przez kolejne dwa lata, podczas których kongresmeni będą mieli czas na przygotowanie nowego projektu.

Taki akt prawny został przegłosowany już przez obie Izby w 2015 roku, ale został zawetowany przez byłego prezydenta Baracka Obamę.

Senator Lee, ogłaszając w poniedziałek swoją decyzję, poinformował, że od początku był sceptyczny wobec proponowanych w republikańskim projekcie rozwiązań i uważał, że zawarte w nim zmiany nie są wystarczające, by pozbyć się źle funkcjonującego starego systemu. Moran natomiast dodał, że nowa ustawa nie porusza kwestii rosnących kosztów ubezpieczenia zdrowotnego.
W 100-osobowym Senacie Republikanie mają 52 mandaty; lider Partii Republikańskiej w Senacie Mitch McConnell starał się uzyskać poparcie dla republikańskiego projektu co najmniej 50 członków izby, jednak już wcześniej dwoje senatorów, Rand Paul i Susan Collins, ogłosiło, że projektu nie poprą.

Prezydent USA Donald Trump na Twitterze skomentował, że jest zawiedziony postawą Demokratów i części Republikanów. Następnie dodał, że Senat powinien zawsze głosować zwykłą większością głosów (51 do 49), zamiast - jak jest teraz przy niektórych ustawach - 60 do 40, co daje Demokratom możliwość zablokowania każdej inicjatywy.
4 maja republikański projekt zyskał aprobatę Izby Reprezentantów. Jednak by nowy system został ostatecznie zaakceptowany, ustawę musi przyjąć Senat, a następnie obie wersje ustawy - Izby Reprezentantów i Senatu - muszą zostać uzgodnione podczas wspólnego posiedzenia ustawodawczego przedstawicieli obu izb parlamentu.

Zniesienie i zastąpienie Obamacare było jedną z najważniejszych obietnic wyborczych Trumpa podczas jego kampanii w 2016 roku.

PAP

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 4. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 5. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 6. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 7. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook