Jedynie prawda jest ciekawa


Kontrole, patrole i ograniczenia w ruchu przez dwa dni w stolicy Włoch

24.03.2017

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa obowiązują od piątku w Rzymie w związku z uroczystościami 60-lecia Traktatów Rzymskich, w których udział wezmą przywódcy krajów UE. Obawy budzi zarówno groźba aktów terroru, jak i niepokojów wywołanych przez anarchistów.

Kontrole, patrole i ograniczenia w ruchu postanowiono dodatkowo zintensyfikować po środowym zamachu w Londynie.

W Rzymie porządku i bezpieczeństwa pilnować będzie ponad 5 tysięcy policjantów, a także funkcjonariusze innych formacji.

Cała machina obowiązuje od piątku, bo jest to dzień przyjazdu 27 przywódców krajów Unii Europejskiej i szefów unijnych instytucji. O godzinie 18 udają się oni do Watykanu na spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Największe obawy, jak podkreśla piątkowa prasa, budzi zapowiedź kilku demonstracji przeciwników Unii i jej polityki, które odbędą się w sobotę w godzinach rocznicowych uroczystości. Przewiduje się, że w marszach tych weźmie udział od 25 do 30 tysięcy osób. Wiece organizują między innymi środowiska komunistyczne i prawicowe.

Siły porządkowe obawiają się, że tak, jak było już wielokrotnie, w szeregi manifestantów wmieszają się anarchiści i grupy wandali określane jako "black bloc". Sieją oni spustoszenie i atakują policjantów w czasie demonstracji i wieców. Alarm z powodu ryzyka ich obecności na rzymskich ulicach ogłoszono dlatego, że w ostatnich latach wywołali oni gwałtowne rozruchy zarówno w stolicy, jak w Mediolanie oraz niedawno w Neapolu.

Na przybycie grup anarchistów przygotowują się właściciele sklepów i lokali w dzielnicach, przez które przejdą antyeuropejskie pochody. Wiele punktów zostanie zamkniętych ze strachu przed zniszczeniami.

Na ulicach będą także specjalne oddziały do walki z terroryzmem.

Uruchomiony został cały system zabezpieczenia miasta, jaki obowiązywał w czasie Roku Świętego. Na dachach budynków będą czuwać snajperzy.

Część Wiecznego Miasta w rejonie Kapitolu, gdzie w sobotę odbędzie się rocznicowa ceremonia zostanie otoczona kordonem bezpieczeństwa. Druga tzw. czerwona strefa powstanie wokół Kwirynału, gdzie po ceremonii podpisania Deklaracji Rzymskiej przywódcy przybędą na obiad w Pałacu Prezydenckim.

Przez dwa dni zamknięta jest przestrzeń powietrzna nad Rzymem. Zakaz lotów nad miastem dotyczy także dronów.

Rzymska prasa podała również, że intensywne kontrole trwają jednocześnie w internecie, gdzie prowadzony jest stały monitoring osobników uważanych za potencjalnie niebezpiecznych. Obserwowane są na przykład ich profile na portalach społecznościowych. Eksperci służb specjalnych sprawdzają, czy w sieci nie ma żadnych apeli dotyczących aktów przemocy i terroru lub zaszyfrowanych wiadomości.[fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI]

MW/PAP

Warto poczytać

 1. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 2. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 3. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 4. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 5. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 6. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 7. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 8. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook