Jedynie prawda jest ciekawa


Nadmiar pewności siebie może zaszkodzić Macronowi

25.04.2017

- Nie sprzedawać skóry na niedźwiedziu — ostrzega komentator dziennika „Liberation”, zastanawiając się nad szansami kandydata ruchu En Marche! w drugiej turze 7 maja.

Choć we Francji od prawa do lewa mnożą się nawoływania, by w drugiej turze wyborów prezydenckich głosować na centrystę Emmanuela Macrona przeciw Marine Le Pen, to nadmiar pewności siebie może mu zaszkodzić — ostrzegają we wtorek francuskie media.

Nie sprzedawać skóry na niedźwiedziu — ostrzega komentator dziennika „Liberation”, zastanawiając się nad szansami kandydata ruchu En Marche! w drugiej turze 7 maja.

Redaktor naczelny tej gazety Laurent Joffrin ostrzega, że mimo „przykładowej kampanii” przed pierwszą turą nadmiar pewności siebie i błędy taktyczne „mogą zaprowadzić na manowce młodego człowieka, który ledwie był ministrem i jak dotąd nigdy jeszcze nie został wybrany”.

Za błąd taktyczny uważają obserwatorzy „zbyt długie i bezbarwne” przemówienie po ogłoszeniu wyników, podobnie jak kolację w modnej paryskiej restauracji, która przypomniała, że Macron „nie jest przedstawicielem ludu Francji, lecz tylko jego miejskich elit”. Poprzez kontrast przywódczyni skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) Marine Le Pen „ukazuje się jako kandydatka przegrywających na globalizacji” — powiedział w dyskusji radiowej eseista i literat Matthieu Baumier.

Komentatorzy porównują obecną sytuację z wyborami prezydenckimi w 2002 roku, gdy do drugiej tury przeszedł ojciec Marine, założyciel Frontu Narodowego Jean-Marie Le Pen.

Tym razem sytuacja wywołuje mniej niespokojnych reakcji niż przed 15 laty — zauważył działacz związkowy, odpowiadając na pytania dziennikarzy podczas poniedziałkowej manifestacji w Paryżu pod hasłem „Zagrodzić drogę Le Pen”.

Reporter dziennika „20 Minute” podkreśla, że na plac Republiki, gdzie na demonstracje wzywały związkowe organizacje pracownicze, studenckie oraz społeczne, przyszło tylko kilkaset osób.

Inne media podkreślają, że „arytmetyka ludzka to nie to samo, co rachunki na papierze” i twierdzą, że choć od prawa do lewa mnożą się nawoływania przywódców politycznych, by głosować na przeciwnika Marine Le Pen, to nie przegrała ona jeszcze, również dlatego że, jak powiedział prezes lewicowego stowarzyszenia „SOS racisme” Dominique Sopo, „FN nie jest już postrzegany jako wielkie zagrożenie demokracji”.

We wtorkowym wydaniu dziennika „Le Figaro” zamieszczono artykuł o spodziewanej postawie tych, którzy w pierwszej turze głosowali na skrajnie lewicowego kandydata Jean-Luca Melenchona. Zwolennicy lidera „Francji Nieujarzmionej”, który w niedzielnym głosowaniu uplasował się na czwartym miejscu, „odmawiają zaangażowania na rzecz Macrona” - pisze dziennikarz paryskiej gazety, cytując jednego z nich: „Między dżumą a cholerą postanawiam nie zachorować”.

[fot. PAP/EPA]

Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)/ems


Warto poczytać

 1. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 2. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 3. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 4. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 5. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 6. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook