Jedynie prawda jest ciekawa


Nacisk na wybory w Donbasie

12.03.2016

Ukraińskie media podają, że Zachód mocno naciska na przyjęcie przez parlament Ukrainy jeszcze w marcu ustawy o wyborach samorządowych na zajętych przez prorosyjskich separatystów obszarach Donbasu i przeprowadzenie ich do czerwca.

Jeśli wyborów w tym terminie nie będzie, to państwa zachodnie mogą znieść sankcje wobec Rosji i może to nastąpić już w czerwcu, albo w grudniu – pisze, z powołaniem na źródła we władzach Ukrainy, Serhij Rachmanin, zastępca redaktora naczelnego kijowskiego tygodnika "Dzerkało Tyżnia”.

- Ma to być kara dla Kijowa za niezrealizowanie porozumień mińskich. Fakt, iż Moskwa ich także nie wypełnia, europejskich przywódców nie martwi - podkreśla publicysta.

Przypomina on, że szczególne zainteresowanie wyborami w Donbasie wykazuje szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który mówił niedawno, iż nie można ich dłużej odkładać. Według Rachmanina prace nad ustawą o wyborach już trwają i prowadzone są "w stałym kontakcie z przedstawicielami Niemiec i Francji", z którymi spotykano się w tej sprawie co najmniej dwukrotnie, w Berlinie i Kijowie.

- Można sądzić, że Kijów jest przekonany, iż Moskwa nie zna jego planów, ale według naszych źródeł Berlin i Paryż (nie informując o tym strony ukraińskiej) nie tylko dzielą się z Kremlem niezbędnymi informacjami, ale również konsultują się z Rosją odnośnie poszczególnych punktów przyszłej ustawy. Interesy Ukrainy martwią naszych zachodnich partnerów o wiele mniej, niż sam fakt przeprowadzenia wyborów, które pozwolę na zamknięcie problemu (Ukrainy) - czytamy w artykule.

Według Rachmanina Kijów chce, by warunkiem wyborów w Donbasie było zapewnienie ich bezpiecznego przebiegu przez międzynarodową misję policyjną. - Berlin zareagował na tę inicjatywę chłodno. OBWE obiecuje, że rozpatrzy taką możliwość do końca marca. Rosja, o ile wiadomo, jest kategorycznie przeciw i w każdej chwili może ten plan zablokować - podkreśla autor.

Według tygodnika prezydent Rosji Władimir Putin gotów jest do usunięcia dotychczasowych władz separatystycznych republik w Donbasie, a jego nieformalny przedstawiciel na Ukrainie, szef administracji za prezydentury Leonida Kuczmy, Wiktor Medwedczuk, przedstawił Moskwie i Kijowowi plan, zgodnie z którym na ich czele mogłyby stanąć osoby, wygodne dla obu stolic.

Medwedczuk wskazał prezydentowi Ukrainy Petrowi Poroszence dwóch kandydatów: oligarchę z Donbasu Rinata Achmetowa i Jurija Bojkę, szefa frakcji parlamentarnej Bloku Opozycyjnego, który wywodzi się z prorosyjskiej Partii Regionów obalonego przed dwoma laty prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

- Putin zna te propozycje, ale jego zgody jeszcze nie ma. Putin nie ufa Achmetowowowi w związku z jego dwuznacznym stanowiskiem (wobec konfliktu w Donbasie). (...) Bojko cieszy się zaufaniem Kremla, ale czy (opłaca się mu) odwoływać go wobec „bezrybia” w Bloku Opozycyjnym, czy ryzykować losem szefa jedynej obecnie prorosyjskiej siły w ukraińskim parlamencie? - pyta Rachmanin.

Zdaniem publicysty tygodnika prezydent Poroszenko rozpatruje jeszcze jeden plan rozwiązania sytuacji wokół Donbasu. Miałoby to być referendum w sprawie autonomii zajętych przez separatystów ziem.

- Motyw jest zrozumiały: jeśli obywatele powiedzą „tak” prezydent zdejmie z siebie odpowiedzialność za decyzje parlamentu, które są niebezpieczne dla jego notowań. Jeśli powiedzą „nie” (Poroszenko) będzie mógł usprawiedliwić niewypełnianie mińskich porozumień wolą narodu - czytamy w "Dzerkale Tyżnia".

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 3. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 4. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 5. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 6. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 7. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook