Jedynie prawda jest ciekawa


Na Węgrzech powstała nowa radykalna partia. Chcą przywrócenia kary śmierci i ograniczenia praw wyborczych

23.08.2018
mi-hazank-23082018
Na Węgrzech powstała nowa radykalna partia. Chcą przywrócenia kary śmierci i ograniczenia praw wyborczych

Radykalna partia Ruch Nasza Ojczyzna została zarejestrowana na Węgrzech - poinformowała w telewizji ATV wiceprzewodnicząca ugrupowania Dora Duro. Partia, która powstała w wyniku rozłamu w Jobbiku, chce m.in. przywrócenia kary śmierci.

Program zarejestrowanej w środę partii przedstawił w poniedziałek jej szef Laszlo Toroczkai. Obejmuje on m.in. przywrócenie kary śmierci dla zabójców dzieci i "zatwardziałych przestępców", a także odebranie praw wyborczych osobom nieumiejącym czytać i pisać.

Ruch Nasza Ojczyzna chce też zlikwidować programy przeznaczone dla ludności romskiej, gdyż jej zdaniem jest to marnowanie pieniędzy. Duro zapowiedziała, że wśród komórek specjalistycznych, do tworzenia których przystąpi teraz partia, będzie także poświęcona sprawom romskim.

Inne postulaty Ruchu Nasza Ojczyzna to wspieranie węgierskich gospodarstw prowadzących rzeczywistą działalność zamiast wielkich molochów powstałych - jak twierdzi partia - w celu wysysania funduszy unijnych, skasowanie "luksusowych emerytur komunistycznych" oraz opublikowanie listy agentów.

Duro zapewniła, że mimo iż nowa partia popiera niektóre posunięcia rządu, nie stanie się "młodszym braciszkiem koalicyjnym Fideszu". Sferą, gdzie poglądy obu partii są zbieżne, jest np. migracja.

Nasza Ojczyzna powstała z rozłamu Jobbiku, który w kwietniowych wyborach parlamentarnych uzyskał wynik gorszy, niż oczekiwał były prezes partii Gabor Vona. Kiedy Toroczkai przegrał wybory na szefa Jobbiku z reprezentującym umiarkowaną opcję Tamasem Sneiderem, utworzył najpierw platformę wewnątrz partii, co spowodowało wykluczenie go z organizacji, a potem odrębną partię.

(PAP)

fot. Twitter.com

Warto poczytać

 1. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 2. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 3. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 4. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 5. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 6. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 7. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 8. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook