Jedynie prawda jest ciekawa


Na co szykuje się Rosja? Niepokojące doniesienia z Kalingradu

11.07.2018
iskander11072018
Na co szykuje się Rosja? Niepokojące doniesienia z Kalingradu

Jak donosi portal “tvp.info”, powołując się na radio „Echo Moskwy”, Rosjanie rozbudowują swoją infrastrukturę wojskową na granicy z Polską. Możliwe, że niektóre konstrukcje mogą być wykorzystywane do przechowywania broni atomowej.

Jak wynika ze zdjęć satelitarnych, Rosjanie budują wały obronne, bunkry do przechowywania materiałów wybuchowych i broni oraz nową linię kolejową. Prace najintensywniej posuwają się w pobliżu miasta portowego Bałtyjsk. Znajduje się w nim główna baza rosyjskiej Floty Bałtyckiej i stocznia remontowa rosyjskich okrętów.

Nie tylko Polska obawia się nagłej rozbudowy militarnej w tym regionie. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg uważa, że militaryzacja obwodu kaliningradzkiego zagraża bezpieczeństwu Polski i wszystkich krajów bałtyckich.

Najbardziej niepokojące wydają się być raporty Federacji Amerykańskich Naukowców, które wskazują na możliwość umieszczenia na granicy z Polską broni atomowej. Takie przypuszczenie nie jest bezpodstawne. Rosyjskie ministerstwo obrony w jednym z komunikatów ujawniło, że rozbudowa ma na celu rozmieszczenie na granicy rakiet „Iskander-M”. Są one w stanie przenosić głowice nuklearne i stanowią realne zagrożenie dla całej europy.

rh/tvp.info

Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 2. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 3. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 4. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 5. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 6. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 7. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook