Jedynie prawda jest ciekawa


Muzułmanka nie zostanie premierem Rumunii

27.12.2016

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis poinformował we wtorek, że odrzucił propozycję Partii Socjaldemokratycznej (PSD), która wygrała grudniowe wybory parlamentarne, by na czele nowego rządu stanęła była minister rozwoju Sevil Shhaideh.

„Dogłębnie rozważyłem argumenty za i przeciw i postanowiłem nie desygnować pani Sevil Shhaideh (na stanowisko premiera). Proszę PSD i (jej koalicjanta, Sojusz Liberałów i Demokratów) ALDE o zgłoszenie nowej propozycji” - powiedział Iohannis dziennikarzom w Bukareszcie. 

PSD, która zwyciężyła w wyborach z 11 grudnia, zdobywając blisko 46 proc. głosów, ma w nowej Izbie Deputowanych 154 z 332 miejsc, a w Senacie - 67 ze 134. ALDE, z którym socjaldemokraci podpisali porozumienie o utworzeniu rządu, ma 20 posłów i dziewięciu senatorów. Razem obie partie, które dodatkowo wspiera partia mniejszości węgierskiej UDMR, mają potrzebną do rządzenia większość bezwzględną.

Według francuskiego dziennika „Le Parisien” Johannis zdecydował się nie nominować Shhaideh z dwóch powodów. „Po pierwsze bo Rumunia to kraj prawosławny, w którym premier wyznania Allacha byłby trudny do zaakceptowania dla społeczeństwa. Po drugie, bo Shhaideh ma powiązania z reżimem Baszara al-Asada: - twierdzi gazeta. 

Według „Le Parisien” Shhaideh, wywodząca się z mniejszości muzułmańskiej w Rumunii ekonomistka, w 2015 roku wzięła ślub z syryjskim biznesmenem, który w międzyczasie otrzymał obywatelstwo rumuńskie.

Świadkiem na ich ślubie był, według opozycji, szef PSD Liviu Dragnea, który sam nie mógł ubiegać się o stanowisko szefa rządu, bo w kwietniu został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu za fałszerstwa podczas referendum w 2012 roku w sprawie odsunięcia od władzy ówczesnego prezydenta Rumunii Traiana Basescu. 

„Shhaideh wielokrotnie wyrażała poparcie dla Asada oraz libańskiego Hezbollahu” - dodaje francuska gazeta. Poza tym w wypowiedziach po wyborach przywódca PSD nie ukrywał, że zamierza sprawować faktyczne kierownictwo w rządzie.

„Ona będzie premierem, ale odpowiedzialność polityczna będzie spoczywała przede wszystkim na mnie” -powiedział. Nowy szef rządu ma zastąpić obecnego "technicznego" premiera, byłego unijnego komisarza ds. rolnictwa Daciana Ciolosa. Objął on władzę rok temu na skutek wymuszonej masowymi demonstracjami dymisji poprzedniego rządu PSD. 

Bezpośrednią przyczyną stał się pożar w bukareszteńskim klubie, w którym z powodu złamania norm bezpieczeństwa zginęły 64 osoby. Tragedia stała się symbolem panującej w kraju korupcji. Rumunia weszła do UE w 2007 roku i jest obok Bułgarii najbiedniejszym członkiem Wspólnoty.

Ryb, PAP, leparisien.fr

Fot. [Twitter/@RehmanSid]

Warto poczytać

 1. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 2. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 3. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 4. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 5. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 6. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 7. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 8. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook