Jedynie prawda jest ciekawa


Czy te przepisy wprowadzą rewolucję w prowadzeniu polityki imigracyjnej w Europie?

02.07.2018
dania-imigranci-2072018
Czy te przepisy wprowadzą rewolucję w prowadzeniu polityki imigracyjnej w Europie?

Wraz z początkiem miesiąca w Danii wchodzą nowe przepisy, które mają doprowadzić do asymilacji społeczności mieszkającej w muzułmańskich gettach z duńskim społeczeństwem. Młodzi muzułmanie będą musieli uczyć się o kulturze, języku i obyczajach skandynawskiego państwa.

Zgodnie z nowym prawem dzieci między pierwszym, a szóstym rokiem życia będą musiały spędzić ok. 25 godzin tygodniowo w celu nauki o „duńskich wartościach”. Dotyczy to także edukacji dotyczącej świąt obchodzonych w Danii, w tym Boże Narodzenie oraz Wielkanoc. Nieprzestrzeganie tego obowiązku edukacyjnego przez rodziców może skutkować odcięciem dofinansowania z tytułu opieki społecznej. 

Nowe przepisy są obowiązkowe tylko dla rodzin muzułmańskich mieszkających w specjalnych gettach. W przypadku pozostałych obywateli Danii takie zajęcia mają mieć charakter fakultatywny. 

Projekt został przyjęty w tym roku przez duński rząd, po szerokiej debacie w parlamencie tego kraju. Zdążył on wywołać liczne kontrowersje oraz krytykę, głównie ze strony muzułmanów mieszkających w tym państwie. Część z nich zapowiada, że nie podda się przymusowi, nawet kosztem utraty świadczeń socjalnych. Przede wszystkim zarzucają nowemu prawu brak równości oraz sprawiedliwości. Uznają, iż są wystarczająco zasymilowani z duńskim społeczeństwem.

Jednak projekt liczy się także ze sporym poparciem, a jego zwolennicy zapewniają, iż ma on pomóc społeczności muzułmańskiej. Powołują się w tym przypadku na dane, zgodnie z którymi blisko połowa osób, mieszkających w specjalnych strefach dla imigrantów, jest bezrobotna, posiada relatywnie niskie zarobki oraz nie posiada wykształcenia. Przymusowa edukacja od najmłodszych lat miałaby znacznie obniżyć takie statystyki.

JD/ The New York Times

Warto poczytać

 1. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 2. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 3. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 4. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 5. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 6. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 7. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 8. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook