Jedynie prawda jest ciekawa


Musiała interweniować polska ambasada. „Polish death camps” ponownie w amerykańskich mediach

22.08.2018
fox-news-polish-death-camps-22082018
Musiała interweniować polska ambasada. „Polish death camps” ponownie w amerykańskich mediach

Media w USA we wtorkowy poranek obiegła informacja o deportowaniu do Niemiec byłego strażnika obozu zagłady w Trawnikach. Informację podała również stacja FOX News, która przy okazji dopuściła się manipulacji używając określenia „polish death camps”.

Obecnie 95-letni Palij, którego deportacja stała się jednym z tematów amerykańskiej telewizji, przez lata ukrywał swoją makabryczną przeszłość. W czasie II wojny światowej pracował jako strażnik w niemieckim obozie zagłady w Trawnikach. Miał odegrać kluczową rolę w zagładzie Żydów. Po wojnie w 1949 roku wyemigrował do USA, zyskując po 8 latach obywatelstwo amerykańskie. Zostało ono unieważnione decyzją sądu federalnego w 2003 roku. Zgodnie z relacją FOX News miał utrzymywać kontakty po wojnie z innymi nazistowskimi strażnikami obozów śmierci.

Amerykańska stacja podczas przedstawiania tej informacji dopuściła zhańbienia prawdy historycznej oraz polskiej reputacji. Wszystko to przez użyty w pasku informacyjnym napis „Palij był nazistowskim strażnikiem w polskim obozie śmierci”.

Użycie sformułowania „polish death camps” oburzyło przedstawicieli Polonii mieszkających w USA, którzy natychmiast zwrócili się do ambasadora RP Piotra Wilczka o interwencje. Dyplomata wywiązał się z próśb rodaków.

-Doceniamy wasz raport na temat jeszcze jednego przestępstwa z czasu wojny słusznie postawiony przed obliczem sprawiedliwości. Jednakże proszę nie wprowadzajcie w błąd waszych widzów poprzez przepisywanie historii. Obóz pracy Trawniki był niemieckim, nazistowskim obozem w okupowanej Polsce – napisał ambasador na twitterowym koncie polskiej placówki dyplomatycznej w USA.

Na jego interwencję natychmiast zareagowali pracownicy stacji FOX News, którzy na Twitterze zawarli sprostowanie: "Na pasku napisaliśmy tego ranka, że nazista, który został deportowany był strażnikiem w polskim obozie śmierci. Obóz śmierci był w Polsce okupowanej przez Niemcy, a nie „polskim obozem śmierci”. Tweet został udostępniony przez polską ambasadę, która podziękowała stacji za korektę informacji.

JD/ PAP/ za Twitter
Warto poczytać

 1. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 2. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 3. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 4. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 5. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 6. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 7. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 8. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook