Jedynie prawda jest ciekawa


MSZ Węgier: Polityka migracyjna UE poniosła fiasko

16.03.2017

O fiasku polityki migracyjnej Unii mówił w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w związku z groźbą anulowania przez Turcję umowy z UE w sprawie migrantów.

- O fiasku polityki migracyjnej Unii Europejskiej mówił w czwartek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w związku z groźbą anulowania przez Turcję umowy z UE w sprawie migrantów.

Szijjarto oświadczył na konferencji prasowej w Budapeszcie, że oparta na połowicznych rozwiązaniach polityka migracyjna Brukseli poniosła fiasko. Jego zdaniem, opieranie bezpieczeństwa Europy wyłącznie na umowie z Turcją przy jednoczesnym krytykowaniu Turków i nierobieniu niczego na rzecz wzmocnienia ochrony granic było nierozsądne i skazane na porażkę.

Wobec napięć w stosunkach z Holandią turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu zagroził w środę jednostronnym anulowaniem porozumienia, na mocy którego ograniczony został napływ migrantów przez Turcję do UE. Chodzi o zawartą 18 marca 2016 roku umowę między Turcją a Unią, która doprowadziła do znaczącego zmniejszenia liczby migrantów przedostających się z Turcji przez Morze Egejskie na greckie wyspy i dalej do UE.

Szijjarto uznał za ogromny błąd to, że od zawarcia umowy przywódcy europejscy "zdawali się prześcigać", który z nich głośniej skrytykuje, potępi i zaatakuje tureckiego prezydenta lub rząd.

"Za jeszcze większy błąd uważamy to, że Europa nie wykorzystała spokojniejszej chwilowo sytuacji" i nie wykonała żadnego kroku w kierunku ochrony swoich południowych granic, choć miała po temu czas i możliwości - powiedział minister.

Jego zdaniem było od początku jasne, że sama umowa z Turcją nie jest w stanie na dłuższą metę rozwiązać problemu masowej nielegalnej imigracji i stawiając wyłącznie na to, Bruksela w istocie złożyła bezpieczeństwo Europy w ręce tureckiego rządu i prezydenta. Ocenił też, że Unia powinna jasno mówić, że umowa ws. migracji nie ma nic wspólnego ze zniesieniem wiz dla Turcji.

"Mamy duży problem" - powiedział, kwestionując przy tym kompetencje niektórych unijnych urzędników.

Szijjarto wystąpił też w obronie fizycznego i prawnego wzmacniania ochrony granicy przez Węgry. Uznał wznoszone na południowej granicy kraju drugie ogrodzenie oraz przywrócenie systemu zatrzymywania ubiegających się o azyl za istotne ze względu na kruchość unijnej polityki migracyjnej.

Odnośnie do turecko-holenderskiego sporu powiedział, że Węgry uważają za "niezwykłe i godne ubolewania", że "między dwoma sojusznikami NATO mógł powstać konflikt w takiej sprawie".

Cavusoglu zagroził wycofaniem się z umowy z UE w sytuacji, gdy na linii Turcja-Holandia doszło do bezprecedensowego kryzysu dyplomatycznego wokół zakazania przez holenderskie władze udziału przedstawicieli rządu w Ankarze w wiecach w Holandii w ramach kampanii przed referendum konstytucyjnym w Turcji. W tym zaplanowanym na 16 kwietnia plebiscycie ma zapaść decyzja w sprawie zmiany ustroju Turcji z parlamentarno-gabinetowego na prezydencki.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)/ems

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 2. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 3. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 4. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 5. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook