Jedynie prawda jest ciekawa


MSW Francji: Zamachowiec szybko się zradykalizował

16.07.2016

Minister spraw wewnętrznych Francji Bernard Cazeneuve oświadczył w sobotę, że sprawca czwartkowego zamachu w Nicei, do którego przyznało się Państwo Islamskie (IS), najprawdopodobniej "zradykalizował się bardzo szybko".

Szef MSW powiedział, że "zamach nowego typu" - w Nicei w świętujący na promenadzie tłum w czwartek wieczorem wjechała ciężarówka, zabijając 84 ludzi - "uwidacznia ekstremalne trudności w walce z terroryzmem". 

Cazeneuve powtórzył w sobotę, że mieszkający w Nicei Tunezyjczyk Mohamed Lahouaiej Bouhlel, który kierował ciężarówką, "nie był znany służbom wywiadowczym". Jak wskazał, teraz "osoby podatne na przesłanie Państwa Islamskiego angażują się w niezwykle brutalne operacje, niekoniecznie biorąc wcześniej udział w walkach i bez przeszkolenia". 

"Wygląda na to, że zradykalizował się on bardzo szybko; w każdym razie na to wskazują pierwsze informacje z zeznań ludzi będących w jego otoczeniu" - powiedział Cazeneuve dziennikarzom w Paryżu. 

Jeszcze w piątek wieczorem szef MSW mówił, że nie może potwierdzić, czy Bouhlel miał związki z radykalnym islamem. 

W sobotę Państwo Islamskie przyznało się za pośrednictwem związanej z dżihadystami agencji Al-Amak do odpowiedzialności za zamach w Nicei. Jak poinformowano, była to odpowiedź na apele o przeprowadzanie ataków na obywateli krajów biorących udział w koalicji przeciwko IS. 


ak/PAP

[fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON]

Warto poczytać

 1. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 2. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 3. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 4. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 5. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 6. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 7. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 8. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook