Jedynie prawda jest ciekawa


Mroczne kulisy powstania Gazociągu Północnego. Dziennikarz opisuje współpracę KGB i Stasi

05.12.2017
stasikgb04122017
Mroczne kulisy powstania Gazociągu Północnego. Dziennikarz opisuje współpracę KGB i Stasi

Duński dziennikarz Jens Hovsgaard opisał kulisy działania rosyjskiego Gazpromu prowadzące do powstania tzw. Gazociągu Północnego, czyli Nord Stream. Z jego śledztwa wyłania się projekt prowadzony pod nadzorem niemieckiej i rosyjskiej siatki szpiegowskiej, w tle zaś miesza się ze sobą wielka polityka, mroczne interesy i ogromne pieniądze.

Sprawę opisał serwis TVP Info, który przypomniał, iż w ubiegłym tygodniu Anna Fotyga, była szefowa polskiej dyplomacji, zorganizowała w Parlamencie Europejskim debatę z duńskim dziennikarzem, który od dłuższego czasu zajmuje się sprawą Nord Stream. – Ukazuję, jak Kreml i Gazprom, z Putinem i byłymi agentami Stasi i KGB na czele, przekupywali i szantażowali polityków i innych decydentów na poziomie ministerialnym w krajach takich jak Szwecja, Finlandia, Niemcy czy Dania. Brudna historia – mówił Hovsgaard w jednym z wywiadów.

Co sprawiło, że duński dziennikarz zainteresował się projektami prowadzonymi przez Gazprom, w tym Nord Streamem? Hovsgaard przyznał w rozmowie z TVP Info, że zaciekawiło go usilne promowanie tego projektu w zachodniej Europie. Dlatego postanowił zbadać sprawę i odkrył powiązania czołowych europejskich polityków z Gazpromem, czyli de facto rosyjskimi służbami.

–  Dziennikarz ustalił, że kilku prezesów rosyjskiego koncernu również było wcześniej związanych z resortem bezpieczeństwa ZSRR. Z kolei Matthias Warnig, dyrektor zarządzający projektem Nord Stream, to z kolei człowiek związany ze Stasi, byłym wywiadem NRD, który z tych czasów zna Putina. Hovsgaard twierdzi wręcz, że to byli agenci służb stali za powstawaniem tego przedsięwzięcia – czytamy w serwisie tvp.info.

Kremlowi udało się zdobyć poparcie dla Gazpromu prostymi metodami. Niektórych europejskich polityków przekupywano, innych zastraszano, innym proponowano pracę. Przykładem tego ostatniego postępowania jest choćby kariera byłego niemieckiego kanclerza Gerharda Schroedera, który prosto ze swojego stanowiska kanclerza przeniósł się do pracy na rzecz Nord Stream. Podobnie Goran Persson, były szwedzki premier, który aktualnie lobbuje na rzecz Gazociągu Północnego i były premier Finlandii Paavo Lipponen. Podobnych przypadków duński dziennikarz opisuje w swoich tekstach znacznie więcej.

Tego typu działania nie wyczerpują starań rosyjskich i niemieckich służb na rzecz Gazpromu. Poza przekupywaniem i szantażowaniem europejskich polityków, Rosja do swojej walki o Gazociąg dołożyła cały szereg innych działań, m.in. groźby nałożenia sankcji i embarga na państwa, które były krytyczne wobec planów Kremla. 

ac

fot. kremlin.ru / wikimedia commons

Warto poczytać

 1. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 2. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 3. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 4. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 5. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 6. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 7. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 8. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook