Jedynie prawda jest ciekawa


Moskwa zwróci się ku UE? Wszystko przez sankcje USA

25.07.2017

W sytuacji, gdy Kongres USA przyjmie sankcje, które na wiele lat określą wektor polityki amerykańskiej wobec Rosji, szansą dla Moskwy może być aktywizacja polityki na kierunku europejskim i uczynienie go priorytetowym - ocenia we wtorek dziennik "Kommiersant".

Gazeta przyznaje, że płonne okazały się nadzieje, jakie w kontekście stosunków rosyjsko-amerykańskich wiązano z prezydentem USA Donaldem Trumpem. - W tej sytuacji realną szansą dla Rosji może się stać silna aktywizacja jej polityki europejskiej. W odróżnieniu od USA, Unia Europejska (...) ma w Rosji poważne interesy gospodarcze - przypomina komentator dziennika.

Ocenia on, że jeśli Rosja zrezygnuje ze stawiania na "krzykliwe", marginalne europejskie siły polityczne, a "uczyni kierunek europejski głównym w stosunkach ze wspólnotą euroatlantycką, to zachowa dla siebie Zachód, choć utraci Amerykę".

"Kommiersant" podkreśla, że europejscy partnerzy USA zareagowali negatywnie na ostatnie wydarzenia w Kongresie; dziennik ocenia, że "nie chcą oni padać ofiarą cudzej wewnętrznej wojny politycznej". - Zarazem - dodaje - Europa wcale nie chce stawać się dla Moskwy "dobrym policjantem" i w pewnych kwestiach jest nawet gotowa zaostrzyć własne środki wywierania na nią presji.

Zdaniem gazety skutkiem decyzji Kongresu będzie nowy etap w stosunkach z Zachodem, który"podzielił się", choć "do ostatniego czasu zajmował solidarne stanowisko wobec Rosji". Uwzględniając ten rozdźwięk - Moskwa będzie musiała wyraźniej rozdzielać kierunek amerykański i europejski w swojej polityce, formułując je na nowo - ocenia "Kommiersant".

Jak zauważa, "praktycznie nieuchronne" przyjęcie sankcji wobec Rosji "określi wektor polityki amerykańskiej wobec Moskwy na wiele lat". Projekt ustawy przygotowany przez Kongres "pozostawia prezydentowi (USA) rolę statysty: przyszłość stosunków rosyjsko-amerykańskich faktycznie już od niego nie zależy".

Stan obecnych stosunków z USA dziennik określa jako "katastrofę" wywołaną wystąpieniem kilku niesprzyjających czynników naraz. Po pierwsze, "w historii USA nigdy nie było przypadku, gdy prezydent musiał toczyć wojnę o przetrwanie polityczne od pierwszych dni pobytu w Białym Domu". Po drugie, "prezydentem tym okazał się człowiek zupełnie nieprzygotowany do długotrwałej walki aparatu"; Rosja - zdaniem gazety - w tej walce "stała się pałką do zadawania ciosów". "Kommiersant" zarzuca również Trumpowi, że będąc pragmatykiem i biznesmenem, ale "nie mając horyzontów polityka międzynarodowego" i nie rozumiejąc geopolityki, "w rezultacie nie zrozumiał, po co Ameryce są potrzebne relacje z Moskwą i dlaczego trzeba o nie aż tak walczyć".

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po terytorium Państwa Islamskiego by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 5. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 6. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 7. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook