Jedynie prawda jest ciekawa


Moskwa o zamachu w Ankarze

19.12.2016

Rzecznik Kremla: To tragiczny dzień dla Rosji.

Ambasador Rosji w Turcji Andriej Karłow zmarł od ran postrzałowych – potwierdziła wcześniejsze nieoficjalne doniesienia rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. Ataku na dyplomatę dokonano, gdy przemawiał w galerii sztuki w Ankarze. Napastnik oświadczył, że zamach był „zemstą za Aleppo”.

– To tragiczny dzień dla rosyjskiej dyplomacji. Dziś w Ankarze na publicznej imprezie ambasador Rosji został raniony i zmarł – oznajmiła Zacharowa. Zaznaczyła przy tym, że władze tureckie powinny przeprowadzić skrupulatne dochodzenie w sprawie zabójstwa Karłowa.

Zamach potępiła także ONZ. – Potępiamy atak z bronią w ręku na rosyjskiego ambasadora w Turcji. Nie ma żadnego wytłumaczenia dla zamachu na dyplomatę czy ambasadora – powiedział rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

Zabójstwo skomentował również amerykański Departament Stanu. „Potępiamy ten akt przemocy, ktokolwiek go popełnił. Nasze myśli i modlitwy są z ambasadorem Rosji i jego rodziną” – głosi komunikat przygotowany przez rzecznika resortu Johna Kirby’ego.

Kondolencje rosyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych Siergiejowi Ławrowowi złożyła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Napisała, że jest „głęboko wstrząśnięta niewyobrażalnym atakiem na rosyjskiego ambasadora”. Przekazała także wyrazy współczucia rodzinie i znajomym zabitego oraz rosyjskim władzom. Napisała też, że Unia Europejska potępia zamach w najostrzejszych słowach.

Do zamachu na rosyjskiego ambasadora doszło w poniedziałek po południu w galerii sztuki w Ankarze. Dyplomata zmarł w wyniku ran postrzałowych. Napastnik, którym okazał się być turecki policjant, został zabity przez policję.

Mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 2. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 3. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 4. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 5. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 6. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 7. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook