Jedynie prawda jest ciekawa


Morawiecki w FoxNews: Polska chce być solidnym sojusznikiem USA

05.09.2017

- Polscy i amerykańscy żołnierze "muszą być razem" - powiedział wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Nowym Jorku w wywiadzie dla telewizji FoxNews.

- Musimy walczyć ramię w ramię razem z amerykańskimi żołnierzami. Musimy być razem. Bardzo cieszy nas obecność amerykańskich sił w naszym kraju. Już od Kościuszki i Pułaskiego walczyliśmy ramię w ramię z amerykańskimi żołnierzami. Dziś walczymy w Iraku i Afganistanie. Jestem pewien, że jest to czas, gdy musimy być zjednoczeni - oświadczył wicepremier.

Zapytany o zbliżające się rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2017 wicepremier stwierdził, że stanowią one "poważne zagrożenie" ze względu na to, iż "Rosja jest agresywna (...), zaatakowała Ukrainę, tak jak zaatakowała wiele krajów przez ostatnich 400 lat".

- Nasz prezydent Lech Kaczyński w 2008 roku otwarcie mówił o rosyjskiej agresji na Gruzję. Niewiele osób wtedy wierzyło, że może mieć rację. Powiedział: Ukraina będzie następna. I tak było. Dlatego nie będę bagatelizował tego, co będzie się tam (podczas manewrów - PAP) działo - podkreślił Morawiecki.

Zapewnił, że "Polska jest bezpieczna, ma bardzo silne wojsko", ale "ramię w ramię z amerykańskimi żołnierzami" musi pozostać "bardzo czujna i uważna" ze względu na rosyjską agresję.

Wicepremier odniósł się również do lipcowej wizyty w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa. - Myślę, że prezydent Trump wystarczająco wyraźnie zagwarantował art. 5 - zaznaczył. Zapewnił też, że Polska i USA prowadzą bliską współpracę w sektorze energetycznym, gospodarczym i wojskowym.

Wicepremier pozytywnie ocenił też niedawne rozszerzenie sankcji wobec Rosji. - Według mnie Rosja może wykonać krok w tył jedynie, jeśli będzie odczuwać silną presję - oświadczył.

- Jest też kwestia Nord Stream 2. (...) Chcemy być hubem amerykańskiego gazu w Europie - dodał w studiu FoxNews. Wicepremier ocenił, że "jest to bardzo ważna kwestia zarówno dla Rosji, Polski, jak i Ameryki".

Zapytany o polską politykę migracyjną wicepremier podkreślił, że Polska "przyjęła już kilkaset tysięcy uchodźców albo i więcej". - Przy naszej granicy, w Ukrainie trwa wojna. 1,5 mln Ukraińców przybyło do Polski. Niektórzy z nich oczywiście są migrującymi pracownikami. Biorąc pod uwagę to, że 10 albo i 20 proc. obszaru Ukrainy jest objęte wojną, ok. 20 proc. osób, które przybyły do nas, jest uchodźcami - dodał wicepremier.

- Uważam, że Polska jest bezpieczna dzięki naszej polityce migracyjnej. Chcemy, aby nasze granice były bezpieczne, tak jak w przypadku australijskiej czy amerykańskiej polityki. To właśnie dlatego w Polsce nie doszło do ataków terrorystycznych - oświadczył Morawiecki.

Na pytanie o polsko-unijne relacje Morawiecki zapewnił, że Polska jest stabilnym, dobrym członkiem UE i ma z nią wiele wspólnego, ale"chcemy też, by pozwolić Polsce być Polską, tak jak powiedział (prezydent Ronald) Reagan w latach 80.". - Dlatego też mamy pewne różnice zdań z innymi krajami - stwierdził.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 3. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 4. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 5. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 6. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook