Jedynie prawda jest ciekawa


Mogherini: UE da tureckim władzom 3 mld euro

25.01.2016

UE dostarczy tureckim władzom obiecane 3 mld euro na powstrzymanie fali migracyjnych - zapowiedziała w poniedziałek w Ankarze szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i podkreśliła, że UE musi zwiększyć wsparcie dla Turcji w związku z migrantami.

"Jestem bardzo pewna, że ustalona kwota zostanie przekazana w bardzo rozsądnym czasie" - powiedziała Mogherini na konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami tureckich władz. Jednocześnie podkreśliła, że UE cały czas szacuje potrzeby i możliwości podmiotów, które otrzymają unijne pieniądze.

"Musimy bardziej wspierać Turcję w jej niesłychanym wysiłku, jaki podejmuje, goszcząc i opiekując się ogromnymi rzeszami migrantów. Po stronie tureckiej zarządzenie przepływem uchodźców i zwykłych migrantów musi być prowadzone w lepszy sposób" - podkreślała szefowa unijnej dyplomacji.

Komisarz ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn, który towarzyszy Mogherini w Ankarze, zwrócił uwagę, że UE bacznie przygląda się, czy działania podejmowane przez tureckie władze wpływają na spadek liczby migrantów docierających do Europy. Jak podkreślił na konferencji prasowej, zaobserwowano, że obecnie Syryjczycy stanowią poniżej 40 proc. migrantów dostających się na terytoria państw członkowskich UE przez Turcję. Poza nimi na Stary Kontynent korytarzem tureckim próbują się dostać głównie Irakijczycy, Afgańczycy, Irańczycy i Pakistańczycy.

Plan mający zahamować napływ migrantów przyjęto 29 listopada 2015 roku na szczycie UE-Turcja. Na jego mocy państwa UE mają przekazać 3 mld euro na programy wsparcia dla uchodźców w tym kraju, natomiast Turcja ma lepiej pilnować swoich granic, aby uchodźcy nie przedostawali się do Europy. Droga przez Turcję do Grecji i dalej na północ Europy jest główną trasą, którą wykorzystują migranci.

Wiceszef KE Frans Timmermans przyznał ostatnio, że liczba migrantów napływających do UE przez granice z Turcją jest nadal wysoka i nie można mówić o zadowoleniu z rezultatów wdrażania uzgodnionego przez UE i Turcję planu działania.

PAP/mmil

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook