Jedynie prawda jest ciekawa


Mogherini o umacnianiu partnerstwa z USA

14.11.2016

UE jest zgodna, że musi pracować nad umacnianiem partnerstwa z USA, a równocześnie umacniać swoją jedność w kluczowych sprawach - powiedziała w niedzielę szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini po nieformalnym spotkaniu szefów MSZ w Brukseli.

Zapowiedziała, że zamierza możliwie najszybciej nawiązać współpracę z administracją nowego prezydenta USA i zaprosi przyszłego sekretarza stanu na posiedzenie ministrów spraw zagranicznych UE. 

Wieczorne spotkanie szefów MSZ w Brukseli było poświęcone konsekwencjom wyborów prezydenckich w USA, w których wygrał kandydat Republikanów Donald Trump. Mogherini zwołała je, bo zwycięstwo Trumpa wywołało w UE obawy o przyszłość relacji transatlantyckich. 

"UE jest zgodna, że należy pracować nad umacnianiem więzi transatlantyckich. UE i Stany Zjednoczone są partnerami i chcemy, byśmy nadal nimi byli w oparciu o nasze wartości, zasady i interesy" - powiedziała Mogherini dziennikarzom. 

"Rozmawialiśmy też o potrzebie wzmocnienia jedności europejskiej w pewnych kluczowych sprawach" - dodała. "Dla nas ważna jest praca nad wrażaniem porozumienia o zmianie klimatu, utrzymanie porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego, ale także w sprawach handlu międzynarodowego oraz wszystkich kryzysów wokół nas" - powiedziała. 

"Mamy konsensus, że należy równocześnie inwestować w ochronę i utrzymanie silnego partnerstwa UE-USA, ale jednocześnie wzmacniać europejskie polityki i działania w niezależny sposób" - oświadczyła Mogherini. 

Nie wszyscy szefowie dyplomacji państw UE przyjechali na niedzielne spotkanie do Brukseli. Zabrakło m.in. brytyjskiego ministra Borisa Johnsona, który - jak podało MSZ w Londynie - nie uważał, by tego rodzaju dyskusja w UE była konieczna. 

Komentując nieobecność Johnsona szefowa unijnej dyplomacji powiedziała, że niektórych nie dziwi, iż akurat ten kraj (Wielka Brytania) jest nieobecna". "Widocznie to normalne, że kraj, który postanowił opuścić UE nie jest zbytnio zainteresowany naszą dyskusją o relacjach ze Stanami Zjednoczonymi" - powiedziała Mogherini. 

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się regularne spotkanie ministrów spraw zagranicznych, poświęcone m.in. polityce bezpieczeństwa i obrony, sytuacji w Turcji, przyszłości Partnerstwa Wschodniego oraz konfliktowi w Syrii. 


ak/PAP 

[fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET]

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook