Jedynie prawda jest ciekawa


Mogherini krytykuje Rosję

18.12.2016

"Niedopuszczalna brutalność" - tak postępowanie Rosji w Syrii nazwała szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini w wywiadzie dla dziennika "La Stampa" w niedzielę. Podkreśliła, że tylko UE ma konkretny długofalowy plan zaprowadzenia pokoju w tym kraju.

Mogherini zapytana o to, gdzie jest Unia Europejska w sprawie Syrii, odparła: "Nie tam, gdzie Rosja i jestem bardzo dumna z tego, że nie bombarduje Aleppo". "Pomoc dla Syrii w tym momencie to znaczy przede wszystkim uniknięcie bombardowań. Jesteśmy głównym dostawcą pomocy humanitarnej; prawie cała pomoc, jaką otrzymują Syryjczycy, dociera dzięki UE i ONZ, która ją dostarcza. To szkoły dla dzieci, woda, lekarstwa" - wyjaśniła szefowa dyplomacji mówiąc o zaangażowaniu Unii. 

Zaznaczyła jednocześnie: "Nasze zaangażowanie na rzecz odbudowy będzie związane z rozpoczęciem realnych przemian politycznych w Syrii, które mogą naprawdę przynieść pokój". Odnosząc się do rozmów na temat przyszłości Syrii zauważyła: "Odbudowa pochłonie olbrzymie sumy. Prawdopodobnie w Moskwie i może w Waszyngtonie po zakończeniu wojny ktoś uzna, że to rozdział zamknięty. My nie". 

Pytana o unijną ocenę postępowania Rosji w Syrii odparła: "Wszystkie rządy zgadzają się co do tego, że postępowanie Rosji, zwłaszcza w Aleppo, to niedopuszczalna brutalność. Nie widzę różnic w tej kwestii". "Podobnie zgodnie mówimy, że potrzebny jest otwarty kanał polityczny z Rosją, w sprawie Syrii i nie tylko" - dodała. Szefowa dyplomacji zwróciła uwagę na "bardzo poważny problem" z polityką Unii w reakcji na kryzys migracyjny. 

Podkreśliła, że propozycje Komisji Europejskiej w sprawie jego rozwiązania "spełzły na niczym" i nie ma zgody w kwestii solidarności. "Komisja będzie dalej nalegać w sprawie mechanizmu wewnętrznej solidarności" - zapewniła Federica Mogherini. Wyraziła nadzieję na to, że półroczna prezydencja Malty w Unii przyniesie "krok naprzód" i zastrzegła zarazem, że problem musi być rozwiązany przez rządy poszczególnych państw. Zdaniem Mogherini jeśli ciężar przyjmowania migrantów spoczywać będzie tylko na niektórych krajach, "system ten nie utrzyma się".

kk/PAP

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 2. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 3. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 4. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 5. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 6. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 7. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 8. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook