Jedynie prawda jest ciekawa


Mocne wystąpienie Nigela Farage’a w PE

28.06.2016

„Zabawne, prawda? Gdy 17 lat temu zapowiedziałem, że poprowadzę kampanię na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, śmialiście się ze mnie. Teraz się nie śmiejecie, a ja tak - mówił lider brytyjskich eurosceptyków.

„Powodem waszej złości jest to, że wypieracie to, iż wasz projekt polityczny i waluta ponosi porażkę. Polityka narzucania ubóstwa krajom południa - tu wam się udało!” - dorzucił. 

Eurodeputowany zarzucił też, że nie eurokraci nie przyznają się do tego, co zrobiła kanclerz Merkel w zeszłym roku, by przyciągnąć jak najwięcej ludzi z południa do Unii. Według niego doprowadziło to do ogromnych podziałów w Unii i w  samych krajach. 

„Głównym powodem dlaczego Zjednoczone Królestwo zagłosowało tak a nie inaczej jest to, że nigdy nie mówiąc prawdy Brytyjczykom czy pozostałym narodom europejskim, narzuciliście unię polityczną.  I kiedy w 2005 roku obywatele Holandii i Francji zagłosowali przeciwko tej unii politycznej, kiedy odrzucili Konstytucję, zignorowaliście ten głos i wprowadziliście tylnymi drzwiami Traktat Lizboński - oskarżał Brukselę Brytyjczyk. 

„Szarzy, zwykli ludzie, prześladowani w ostatnich latach, którym spadła jakość życia, odrzucili siłę koncernów, banków, wielkiej polityki. Powiedzieli, że tak naprawdę chcą odzyskać swój kraj, swoje akweny połowowe, i swoje granice, chcą być krajem niezależnym, samorządnym, zwykłym, normalnym. Taka jest nasza decyzja i to nastąpiło!” - powiedział. 

Farage dodał też, że Wielka Brytania jest światełkiem nadziei dla demokratów na Zachodzie Europy.  

 „Przewiduję, że Zjednoczone Królestwo nie będzie ostatnim krajem, który z tej Unii Europejskiej wystąpi” - dodał. 

Zdaniem Brytyjczyka rząd w Londynie nie powinien zwlekać z rozpoczęciem procedury wystąpienia z UE. Zaznaczył jednak, że Wielką Brytanię i UE łączą istotne więzi handlowe, na których korzystają obie strony, dlatego apelował o rozsądne negocjacje ws. porozumień handlowych.  

„Gdybyście chcieli się nas obrażać i odrzucać wszelkie rozwiązania dotyczące porozumień handlowych, to skutek będzie dla was dużo bardziej niekorzystny, niż dla nas” - pogroził jednak Farage. 

„Podejdźmy do sprawy pragmatycznie, rozsądnie, jak dorośli - realistycznie. Uznajmy potem, że Zjednoczone Królestwo będzie waszym najlepszym przyjacielem na świecie, ale pozwólcie nam iść swoją drogą i realizować globalne ambicje” - dodał na koniec. 

Jak wystąpienie Farage’a przyjęli eurodeputowani? Całkowicie bez klasy - po prostu je wybuczeli. 

 ak/PolsatNews.pl    

 [fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET]

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook