Jedynie prawda jest ciekawa


Mocne słowa władz Izraela. Oskarżają UE o promowanie antysemityzmu

25.05.2018
Israelflaga
Mocne słowa władz Izraela. Oskarżają UE o promowanie antysemityzmu

Władze Izraela oskarżyły w piątek Unię Europejską o finansowanie kilkunastu europejskich i palestyńskich organizacji pozarządowych, które "promują bojkot państwa żydowskiego", i wezwały do "natychmiastowego wstrzymania" wsparcia dla nich.

Według raportu opublikowanego przez izraelskie ministerstwo spraw strategicznych i informacji, kilkanaście NGO-sów, które promowały bojkot Izraela, otrzymało pieniądze "w rażącym kontraście dla deklarowanej przez UE polityki odrzucającej tego typu bojkoty". Zakres pomocy dla europejskich i palestyńskich podmiotów określono w raporcie na 5 mln euro w 2016 roku.

Izrael od dłuższego czasu potępia organizacje i ruchy, takie jak ruch BDS (Boycott, Divestment and Sanctions - bojkot, pozbawienie inwestycji, sankcje), których celem jest izolacja Izraela ze względu na politykę, którą prowadzi wobec Palestyny.

Zdaniem unijnych urzędników wysoka przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Federica Mogherini otrzymała raport od władz Izraela wraz z prośbą o odpowiedź.

Wcześniej delegacja Unii Europejskiej w Izraelu oświadczyła, że nie otrzymała żadnego komunikatu ze strony rządu Izraela, ale z chęcią dokona przeglądu wszystkich istotnych informacji dotyczących działań finansowych UE.

- Pieniądze z budżetu UE mogą być wydawane wyłącznie na cele, na które zostały zakontraktowane (...) i podlegają rozległej kontroli w zakresie monitorowania - stwierdzono w oświadczeniu delegacji.

- Jesteśmy zatem przekonani, że finansowanie UE nie służy wspieraniu terroryzmu ani działań BDS, jak to zasugerowano w raporcie - dodano.

W raporcie wspomniano, że norweska organizacja pozarządowa (Norwegian Peoples Aid - NPA) i dwóch palestyńskich beneficjentów funduszy unijnych ma powiązania z grupami uznawanymi przez UE, Stany Zjednoczone i Izrael za organizacje terrorystyczne.

NPA, która otrzymała finansowanie m.in. z UE oraz z agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), przyznała w zeszłym miesiącu, że złamała warunki dotacji USAID, szkoląc przedstawicieli palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas oraz Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. Stany Zjednoczone nałożyły na nią karę w wysokości 2 mln dolarów. 

PAP
Fot: Zachi Evenor (Flickr)

Warto poczytać

 1. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 2. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 3. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 4. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 5. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 6. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 7. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 8. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook