Jedynie prawda jest ciekawa


Mocne słowa Orbana: "Przekroczyliśmy próg nowej epoki!"

11.11.2016

Orban odniósł się też do wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Pytany, czy liczy teraz na zmianę niezbyt ciepłych stosunków z USA, odparł, że ma nadzieję na zmianę "o 180 stopni".

Węgry będą walczyć w UE przeciw obowiązkowym kwotom osiedlania uchodźców, mając do dyspozycji obecny tekst konstytucji - oznajmił w piątek premier Viktor Orban w Radiu Kossuth, sugerując, że nie podejmie kolejnej próby jej nowelizacji w tej sprawie.

Pytany, czy rząd podejmie kolejną próbę znowelizowania konstytucji po tym, jak we wtorek parlament nie przegłosował projektu nowelizacji zakazującego osiedlania na Węgrzech cudzoziemców z ominięciem obowiązującej w kraju procedury, Orban odparł: "W kraju zrobiliśmy, co mogliśmy, mamy więc czyste sumienie.(...) Teraz musimy przeanalizować obecny tekst węgierskiej konstytucji, który jest niejednoznaczny w kwestii migracji, i dysponując nim, podjąć walkę w Brukseli".

Jak dodał, 15 i 16 grudnia odbędzie się w Brukseli szczyt szefów rządów, gdzie kwestia imigracji ma być głównym punktem obrad.

Jak powiedział, rząd ma dwie możliwości: "Albo pogodzimy się ze współczesną wędrówką ludów i wtedy zostaniemy zalani (przez falę imigrantów), a zbudowane przez nas bezpieczeństwo wyparuje, wzrośnie zagrożenie terrorystyczne", albo "powstrzymamy imigrację w Europie (...) i obronimy interesy Węgier i Węgrów".

Zaznaczył, że wobec tego w najbliższych tygodniach i miesiącach rząd musi kontynuować walkę o powstrzymanie imigracji i w tej sprawie nie może liczyć na opozycję.

Jak przypomniał, 2 października odbyło się referendum, w którym "powstała jedność wśród Węgrów gotowych do myślenia o polityce", bowiem 3,3 mln osób "powiedziało +nie+ migracji". "Spróbowaliśmy tę decyzję przełożyć na jednoznaczny tekst w konstytucji. Nie udało nam się, bo opozycja stanęła po stronie Brukseli" - powiedział.

Teraz "mamy konstytucję w obowiązującym brzmieniu i 3,3 mln węgierskich obywateli, którzy stworzyli nową jedność i oczekują od rządu, by walczył o ich opinie, poglądy i interesy" - oznajmił.

Orban odniósł się też do wygranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Pytany, czy liczy teraz na zmianę niezbyt ciepłych stosunków z USA, odparł, że ma nadzieję na zmianę "o 180 stopni".

Dodał, że "są duże szanse", że przy nowym amerykańskim prezydencie świat będzie lepszym miejscem. "Przekroczyliśmy próg nowej epoki - dodał. Brexit był jego zdaniem "pukaniem w te drzwi, ale teraz przekroczyliśmy już próg" i "zwyciężyła rzeczywistość".

Parlament węgierski nie przyjął we wtorek zgłoszonej przez Orbana nowelizacji konstytucji. Projekt przewidywał m.in., że obywatel innego kraju - wyłączając obywateli państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego - mógłby zamieszkać na Węgrzech "na podstawie wniosku indywidualnie rozpatrzonego przez władze węgierskie, według procedury określonej w ustawie uchwalonej przez parlament".

Do uchwalenia nowelizacji potrzebne było poparcie 2/3 posłów, czyli 133 głosy. Rządząca koalicja - złożona z partii Fidesz i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) - ma zaś obecnie 131 posłów w 199-osobowym jednoizbowym parlamencie. Za poprawką głosowali tylko posłowie partii rządzących.

Skrajnie prawicowa partia Jobbik uważała poprawkę za bardzo ważną, ale uzależniała poparcie dla niej od likwidacji systemu udzielania zgody na stały pobyt na Węgrzech w zamian za zakup obligacji państwowych, do czego nie doszło. Na Węgrzech od trzech lat obowiązują przepisy przewidujące, że cudzoziemiec, który zainwestował w węgierskie obligacje państwowe co najmniej 250 tys. euro, może dostać pozwolenie na stały pobyt w tym kraju.

W referendum 2 października Węgrzy odpowiedzieli na pytanie: "Czy chce Pan/Pani, by Unia Europejska mogła zarządzić, również bez zgody parlamentu, obowiązkowe osiedlanie na Węgrzech osób innych niż obywatele węgierscy?".

Referendum było nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji, ale ponad 98 proc. osób, które oddały ważny głos (ponad 3,3 mln obywateli), odpowiedziało przecząco na postawione w nim pytanie.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Warto poczytać

 1. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 2. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 3. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 4. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 5. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 6. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 7. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook