Jedynie prawda jest ciekawa


Młodzieżówka CDU kontra Merkel

18.10.2015

Młodzieżówka CDU, partii kierowanej przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel, odmówiła szefowej rządu poparcia w kwestii uchodźców. Młodzi chadecy opowiedzieli się w niedzielę na zjeździe w Hamburgu za wyznaczeniem maksymalnej liczby imigrantów.

Napływ imigrantów musi zostać ograniczony - czytamy w uchwale przyjętej na zakończenie kongresu Junge Union. Chadecka młodzież ostrzega przed nastrojami zniechęcenia wśród wolontariuszy pomagających obecnie imigrantom. Należy obawiać się wzrostu napięć społecznych, jeżeli z powodu oszczędności spowodowanych koniecznością finansowania pobytu uchodźców będzie się nadal zamykać biblioteki czy baseny - ostrzega młodzieżówka CDU.

Szef Junge Union Peter Ziemiak powiedział, że Niemcy mogą poradzić sobie z 250 tys. imigrantów rocznie. W tym roku władze spodziewają się co najmniej 800 tys. azylantów. Media mówią o 1,5 mln imigrantów.

W wygłoszonym w sobotę przemówieniu do delegatów Merkel wypowiedziała się zdecydowanie przeciwko wyznaczaniu maksymalnej liczby uchodźców. Jak podkreśliła, w XXI wieku Niemcy nie mogą odizolować się od świata. Jej zdaniem należy się skoncentrować na zwalczaniu przyczyn migracji.

Szef urzędu kanclerskiego Peter Altmaier przypomniał młodzieży CDU i CSU, że ani chiński mur, ani też mur berliński zbudowany przez wschodnioniemieckich komunistów nie spełniły swego zadania. Altmeier powiedział, że wyznaczanie górnej granicy byłoby przyznaniem się do porażki. Drut kolczasty nie jest właściwą odpowiedzią na to wyzwanie - mówił polityk CDU na zjeździe Junge Union w Hamburgu.

W szeregach CDU od kilku tygodni rośnie sprzeciw wobec liberalnej polityki migracyjnej rządu Merkel. Kanclerz zdecydowała się na początku września na przyjęcie z pominięciem zwykłych procedur kontrolnych uchodźców koczujących na dworcu w Budapeszcie. Ten gest został odczytany przez imigrantów jako zachęta do przyjazdu do Niemiec. Obecnie granicę niemiecką przekracza dziennie kilka tysięcy osób dążących do uzyskania statusu azylanta lub uchodźcy.

Poparcie dla Merkel i obu partii chadeckich CDU i CSU od kilku tygodni stale spada. Krytyczne opinie wobec szefowej rządu pojawiły się zarówno w klubie parlamentarnym, jak i wśród działaczy lokalnego szczebla.

Z kolei działacze CDU i CSU popierający politykę Merkel wobec uchodźców zbierają podpisy pod apelem "Damy sobie radę". List podpisało dotychczas ponad 1000 osób. "Damy sobie radę" to słowa Merkel, wypowiedziane przez nią w sierpniu, gdy po raz pierwszy deklarowała otwartość wobec imigrantów.

mly/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 3. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 4. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 5. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 6. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 7. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook