Jedynie prawda jest ciekawa


Minister finansów Niemiec pracuje nad reformą UE

29.06.2016

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schäuble pracuje nad reformą Unii Europejskiej. Propozycje zmian niemiecki resort finansów opracował jeszcze przed referendum ws. Brexitu. Celem proponowanych zmian jest zagwarantowanie, że państwa członkowskie wspólnoty „zachowają dyscyplinę budżetową” - pisze niemiecki „Handelsblatt” powołując się na wewnętrzny dokument niemieckiego ministerstwa finansów, który wyciekł do mediów.

„Chodzi o stworzenie nowych instrumentów, które wymuszą na państwach UE zachowanie zasad Paktu Wzrostu i Stabilności”- pisze gazeta. Schäuble proponuje m.in. zwiększenie nadzoru nad budżetami państw Eurogrupy, włącznie z prawem dla Komisji Europejskiej do odrzucenia projektów budżetowych tych krajów i zmuszenia ich do większej dyscypliny finansowej.

Poza tym szef niemieckiego resortu finansów chce stworzyć zachęty do dyscypliny budżetowej”. Wypłata funduszy strukturalnych powinna być jego zdaniem uzależniona od spełnienia zaleceń Komisji Europejskiej. Schäuble proponuje także, by odebrać KE rolę „strażnika traktatów”, bowiem „stała się ona silnie upolityczniona”.

„Można rozdzielić rolę polityczną od nadzorczej i stworzyć nowe ciało regulacyjne, które nadzorowałoby politykę budżetową państw członkowskich” - cytuje „Handeslblatt” dokument niemieckiego resortu finansów. **Schäuble chce także zredukować rolę i znaczenie Europejskiego Banku Centralnego. Proponuje m.in. rozdzielenie funkcji nadzoru bankowego od banku emisyjnego, by „zapobiec konfliktom interesów, które coraz częściej występują w EBC”.

Niemiecki minister finansów chce także uzależnić wypłatę funduszy pomocowych z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM) od przeprowadzenia przez dany kraj poważnych reform strukturalnych. Pomysł Francji i Włoch, by stworzyć jeden, wspólny budżet Eurostrefy, Schäuble odrzucił jako „niedorzeczny”. 

Ryb, welt.de, handelsblatt.de

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 2. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 3. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 4. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 5. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 6. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 7. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook