Jedynie prawda jest ciekawa


Minister finansów Niemiec ostro nt. Rosji

07.03.2017

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble powiedział w wtorek, że Berlin jest zainteresowany zniesieniem sankcji na Rosję, lecz taka decyzja zależy wyłącznie od postawy Moskwy. Ostro zaatakował telewizję RT, zarzucając jej prowadzenie wojny propagandowej.

"Decyzja o sankcjach nie była łatwa, lecz musieliśmy ją podjąć, ponieważ nie mogliśmy zgodzić się na to, że w Europie i w jej otoczeniu za pomocą środków militarnych lub groźby użycia takich środków łamane są międzynarodowe zasady i umowy" - powiedział Schaeuble na spotkaniu z dziennikarzami zagranicznymi akredytowanymi w Berlinie.

"Dzień, w którym sankcje przestaną być potrzebne, będzie szczęśliwym dniem dla wszystkich. Warunki po temu muszą jednak być stworzone przez Rosję, może trochę też przez Ukrainę, ale przyczyna konfliktu znajduje się w Rosji" - ocenił szef resortu finansów, odpowiadając na pytanie rosyjskiej dziennikarki.

"Być może rzeczywiście Krym zajęli początkowo urlopowicze, jednak z czasem ich urlop stał się pobytem stałym, ponieważ rosyjscy żołnierze, którzy wypoczywali na Krymie, ciągle jeszcze tam są. Nie możemy tego akceptować" - zauważył ironicznie polityk CDU.

Schaeuble ostro zaatakował rosyjskie media, szczególnie telewizję RT, zarzucając im rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, co "podkopuje pokojowe współżycie" mieszkańców Niemiec. "Nie akceptujemy tego, trzeba z tym skończyć" - mówił minister.

Jesteśmy oburzeni tym, że rosyjskie stacje, podając stale "niesłychanie zakłamane informacje, podburzają" miliony Niemców pochodzących z Rosji. "Trzeba zakończyć tę wojnę propagandową" - zaznaczył Schaeuble. Dopiero wtedy współpraca będzie możliwa - dodał polityk CDU.

Niemieckich polityków oraz niemiecką opinię publiczną zbulwersował w zeszłym roku przypadek 13-letniej Lizy, dziewczynki z rodziny Niemców pochodzących z Rosji, która tłumaczyła swoje kilkudniowe zniknięcie z domu w Berlinie uprowadzeniem przez imigrantów o arabskim wyglądzie. Nastolatka twierdziła, że była gwałcona przez porywaczy. Jak się wkrótce okazało, dziewczynka przebywała dobrowolnie u starszego mężczyzny. RT wykorzystała przypadek do propagandowej kampanii przeciwko polityce migracyjnej rządu Niemiec, uporczywie powtarzając wersję o uprowadzeniu i gwałcie, pomimo wyjaśnień policji. Podburzeni materiałami dziennikarskimi Niemcy pochodzenia rosyjskiego organizowali antyrządowe demonstracje.

W zeszłym miesiącu anonimowi autorzy, zdaniem ekspertów - rosyjscy trolle, w internecie oskarżyli niemieckich żołnierzy o gwałt na litewskiej nastolatce. Ta informacja także okazała się całkowicie zmyślona.

[fot.youtube/Bosco Arancio]
MW/PAP

Warto poczytać

 1. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 2. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 3. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 4. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 5. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 6. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 7. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 8. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook