Jedynie prawda jest ciekawa


Mieszkańcy Bawarii nie chcą kolejnego meczetu

26.07.2018
meczet26072018
Mieszkańcy Bawarii nie chcą kolejnego meczetu

DITIB, islamska organizacja religijna powiązana z rządem Turcji, jedna z największych tego typu organizacji w Niemczech, chciała zbudować meczet w małym bawarskim miasteczku Kaufberen. Jego mieszkańcy powiedzieli jednak „nie” i zdecydowali w referendum, że ich miasto nie przekaże w tym celu ziemi, tym samym zmuszając jego władze do zerwania negocjacji.

W liczącym niecałe 50 tysięcy mieszkańców Kaufberen już teraz znajdują się dwa meczety. Jednak wzrost ilości zamieszkujących je muzułmanów sprawił, że DITIB uznała, że przyszedł czas na budowę kolejnego. W zeszłym roku rozpoczęto więc negocjacje z władzami miasta mające na celu pozyskanie za darmo odpowiedniej działki o powierzchni co najmniej 5 tysięcy metrów kwadratowych. Nie wszystkim jednak się to spodobało. Werner Gopel, emerytowany detektyw, założył organizację pod nazwą „Mieszkańcy Kaufberger przeciwko nowemu meczetowi DITIB”. Otwarcie przyznawał, że jego celem jest powstrzymanie dalszej islamizacji jego miasta, przez co oczywiście był nazywany przez lokalną prasę skrajnym prawicowcem i nazistą. Udało mu się jednak postawić na swoim i władze miasta musiały zorganizować w tej sprawie referendum.

Wzięło w nim udział około 45% mieszkańców uprawnionych do głosowania, co stanowi świetny wynik, daleko przekraczający minimum 20% aby referendum było wiążące. Większość zdecydowała, że miasto nie przekaże jednak DITIB ziemi. Tym samym rządząca Kaufberger CSU musiała zerwać negocjacje w tej sprawie.

Nie oznacza to oczywiście, że meczet nie powstanie. Jeżeli DITIB wejdzie w posiadanie ziemi w inny sposób niż darowizna, chociażby kupując ją na wolnym rynku, to jego władze i mieszkańcy miasta nie będą mogli nic zrobić aby ich powstrzymać. Jednak tak duża działka w dzielnicy przemysłowej będzie dla nich ogromnym wydatkiem.

Wiktor Młynarz, za DW.com

Fot: wikicommons

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook