Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel znów na sondażowym szczycie

26.10.2012

CDU/CSU bije na głowę inne partie niemieckie w najnowszym sondażu poparcia politycznego.

Poparcie dla kierowanego przez kanclerz Angelę Merkel chadeckiego bloku CDU/CSU wzrosło do najwyższego od ponad trzech lat poziomu – wynika z sondażu Politbarometer niemieckiej telewizji publicznej ZDF.

Na CDU i CSU gotowe jest obecnie głosować 39 proc. elektoratu - czyli więcej niż kiedykolwiek od września 2009 roku, gdy za chadecją opowiadało się 40 proc. respondentów. Ten sondażowy rekord odnotowano krótko przed ostatnimi wyborami do Bundestagu, które chadecja wygrała, uzyskując 33,8 proc. głosów.

Jednak według Politbarometer poparcie dla współtworzącej obecną koalicję rządową liberalnej Partii Wolnych Demokratów (FDP) pozostaje na niezmienionym poziomie 4 proc. - czyli poniżej progu 5 proc. uprawniającego do uzyskania mandatów parlamentarnych. W wyborach w 2009 roku FDP zdobyła 14,6 proc. głosów.

Jak wynika z sondażu, za będącą głównym ugrupowaniem opozycyjnym Socjaldemokratyczną Partią Niemiec(SPD) opowiada się obecnie 29 proc. wyborców, a za jej potencjalnym koalicjantem Zielonymi 13 proc. Razem daje to 42 proc. - czyli zbyt mało na stworzenie większościowego rządu.

Poparcie dla postkomunistycznej Lewicy wynosi obecnie 6 proc., a dla populistycznej Partii Piratów - której do niedawna wróżono wejście w przyszłym roku do Bundestagu - tylko 4 proc.

Nal,PAP
[Fot. PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. us-army-26092018 26.09.2018

  Imigranci i gracze e-sport jako żołnierze USA? Zaskakujący pomysł amerykańskiej armii na problemy rekrutacyjne

  Amerykańska armia po raz pierwszy od ponad dekady nie osiągnęła celów rekrutacyjnych. Do realizacji planu zabrakło około 6 i pół tysiąca rekrutów

 2. 1270trumpmerkel 25.09.2018

  Trump w ostrych słowach do Niemców: „Bierzcie przykład z Polski!”. Merkel się wścieknie

  Prezydent Donald Trump oświadczył podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie". Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

 3. 1270aaaborcja 25.09.2018

  Lewica chce zabijać zdrowe nienarodzone dzieci?

  Niedawna decyzja Irlandczyków o liberalizacji prawa aborcyjnego spotkała się z zachwytem ze strony środowisk lewicowych

 4. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 5. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 6. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 7. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook