Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel zabrała głos ws zamachów

28.07.2016

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wróciła z urlopu i zabrała na konferencji prasowej w Berlinie głos ws. zamachów w tym kraju. Według niej sprawcy ataków „szydzili z kraju, który ich przyjął”. Szefowa niemieckiego rządu przedstawiła też 9-punktowy plan dla poprawy bezpieczeństwa – donosi niemiecki dziennik „Die Welt”.

Kanclerz Niemiec powiedziała, że ostatnie islamistyczne zamachy w jej kraju były szyderstwem z Niemiec i wszystkich osób zaangażowanych w pomoc uchodźcom. „Zamachy stanowią naruszenie cywilizacyjnego tabu. To, co się stało jest wstrząsające, przygnębiające i deprymujące” - powiedziała Merkel na spotkaniu z dziennikarzami. 

Fakt, że część z nich popełnili imigranci, którzy przyjechali do Niemiec w poszukiwaniu schronienia jest w opinii szefowej niemieckiego rządu "nagrywaniem się" z kraju, udzielającego im gościny oraz z wolontariuszy pomagającym im. Według niej zamachy są dla Niemiec testem, a Niemcy ten test zdadzą. 

„Nie odejdziemy od naszych zasad, które nakazują udzielenia schronienia uchodźcom” - zapewniła Merkel i przypomniała w tym kontekście pierwszy artykuł niemieckiej konstytucji mówiący o tym, że godność ludzka jest nienaruszalna. 

Szefowa niemieckiego rządu podtrzymała swoje stwierdzenie sprzed kilkunastu miesięcy, że Niemcy poradzą sobie z ogromną falą uchodźców i ze związanymi z tym problemami. Angela Merkel oceniła, że nie należy teraz podejmować pospiesznych decyzji. Przedstawiła jednak plan dla poprawy bezpieczeństwa w Niemczech. Przewiduje on między innymi łatwiejsze wydalanie z kraju nielegalnych imigrantów czy uruchomienie systemu wczesnego ostrzegania o możliwej radykalizacji uchodźców.

„Odbędą się ćwiczenia antyterrorystyczne, w których udział weźmie Bundeswehra. Musimy podjąć stanowcze działania i zamknąć luki w bezpieczeństwie” - zaznaczyła niemiecka kanclerz. Według niej zamachowcy „chcą zniszczyć naszą wspólnotę”.

„Sieją nienawiść i strach między kulturami i religiami” - dodała Merkel oraz przyznała, że „Niemcy znajdują się w stanie wojny z Państwem Islamskim, które wykorzystało napływ uchodźców, by wysłać terrorystów do Europy”. Na pytanie dziennikarza, czy uważa, że popełniła błąd otwierając drzwi przed uchodźcami odparła wymijająco:

„Jestem przekonana, że damy radę. Wiedziałam, że tak duża liczba uchodźców będzie stanowiła poważne wyzwanie dla państwa” - podkreśliła.

Ryb, welt.de

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook