Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel wzywa Rosję do "szczerego dialogu". "Niemcom zależy na wielostronnych i niezawodnych relacjach z Rosją"

23.11.2017
Merkel23102017
Merkel wzywa Rosję do "szczerego dialogu". "Niemcom zależy na wielostronnych i niezawodnych relacjach z Rosją"

- W Berlinie rozpoczęły się w czwartek obrady Dialogu Petersburskiego - istniejącej od 2001 r. platformy spotkań polityków i organizacji pozarządowych z Rosji i Niemiec. W liście skierowanym do uczestników konferencji Angela Merkel wezwała Rosję do "szczerego dialogu".

"Niemcom zależy na wielostronnych i niezawodnych relacjach z Rosją. By to osiągnąć, szczególnie w trudnych czasach, konieczny jest szczery dialog" - napisała kanclerz Merkel w liście odczytanym przez niemieckiego współprzewodniczącego Dialogu Petersburskiego Ronalda Pofallę. 

Prezydent Rosji Władimir Putin podkreślił w przesłaniu do uczestników obrad, że powołana do życia przez niego i ówczesnego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera platforma ma "szczególne znaczenie w zwalczaniu nieufności, przesądów i stereotypów w relacjach między obu krajami". 

Pofalla, były szef urzędu kanclerskiego, otwierając konferencję podkreślił, że relacje niemiecko-rosyjskie znajdują się w kryzysie. Wśród przyczyn wymienił "naruszającą prawo międzynarodowe aneksję Krymu" i wsparcie Moskwy dla separatystów w Donbasie. 

Pytany na konferencji prasowej o możliwość zniesienia w grudniu restrykcji ekonomicznych, Pofalla zastrzegł, że nie ustały przyczyny, dla których je wprowadzono. Polityk CDU pozytywnie ocenił rosyjską propozycję wysłania ONZ-owskiej misji pokojowej do Donbasu. W przypadku jej powodzenia można by rozważyć zniesienie sankcji - wyjaśnił. Pofalla opowiedział się za dialogiem z Rosją, ostrzegając, że w przeciwnym razie oba społeczeństwa staną się sobie "totalnie obce". 

Zdaniem Pofalli przyszłoroczne mistrzostwa świata w piłce nożnej stwarzają niepowtarzalną szansę na poprawę relacji. "Putin będzie mógł przy tej okazji pokazać, że możliwa jest liberalizacja społeczeństwa obywatelskiego i bardziej otwarte podejście do mediów" - zauważył.  

Były premier Rosji Wiktor Zubkow, rosyjski przewodniczący Dialogu Petersburskiego powiedział, że sankcje szkodzą przede wszystkim Unii Europejskiej. Wymienił rolnictwo oraz urządzenia dla rurociągów jako dziedziny, w których Europa poniosła największe straty.       

W dwudniowych obradach uczestniczy 250 przedstawicieli polityki, kultury, gospodarki i nauki z obu krajów. Po raz pierwszy od 2012 roku udział w konferencji wezmą też przedstawiciele rządów - ze strony niemieckiej minister gospodarki Brigitte Zypries.     

Do kryzysu we wschodniej Ukrainie Dialog Petersburski organizowany był równocześnie z niemiecko-rosyjskimi konsultacjami międzyrządowymi, a Merkel i Putin osobiście uczestniczyli w  zakończeniu obrad. 

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)
 

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook