Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel utrzymuje przewagę nad Schulzem

21.07.2017

Na dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech partia Angeli Merkel CDU utrzymuje zdecydowaną przewagę nad SPD Martina Schulza. W sondażu Politbarometer chrześcijańscy demokraci mają 16 pkt proc. przewagi nad socjaldemokratami.

Z opublikowanego w piątek w telewizji ZDF sondażu wynika, że na chadeckie siostrzane partie CDU i CSU chce głosować 40 proc. wyborców, a na SPD 24 proc. Poparcie dla CDU/CSU i SPD nie uległo w ciągu miesiąca zmianie.

Gdyby wyborcy mogli głosować bezpośrednio na kanclerza, 59 proc. wybrałoby Merkel, a tylko 30 proc. Schulza.

Notowania kandydata SPD nie zmieniły się pomimo ogłoszenia przez niego 10-punktowego planu dla Niemiec, w którym zapowiedział gruntowną modernizację kraju, a także obcięcie funduszy dla krajów UE odmawiających przyjmowania uchodźców.

Lewica, Zieloni i liberalna FDP mogłyby liczyć na wynik po 8 proc. Dla Lewicy oznacza to stratę 1 pkt proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca, a dla obu pozostałych partii zachowanie stanu posiadania. Gotowość do poparcia eurosceptycznej i antymigranckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD) wyraziło 8 proc. ankietowanych (+ 1 pkt proc.)

Gdyby w wyborach wszystkie partie osiągnęły takie wyniki jak w sondażu, możliwa byłaby kontynuacja obecnej koalicji CDU/CSU z SPD lub kierowany przez CDU/CSU wspólny rząd z Zielonymi i FDP. Wszystkim innym koalicjom, w tym centrowo-lewicowemu sojuszowi SPD-Zieloni-Lewica, zabrakłoby wymaganej większości.

Wybory do Bundestagu odbędą się 24 września.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 2. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

 3. Salvini-13062018 13.08.2018

  Aquarius ze 140 imigrantami na Morzu Śródziemnym. Salvini: Jednostka nie zobaczy żadnego włoskiego portu

  Rząd Włoch apeluje do Wielkiej Brytanii, by wzięła na siebie odpowiedzialność za statek organizacji pozarządowych z ponad 140 migrantami uratowanymi na Morzu Śródziemnym. Jednostki Aquarius pod banderą Gibraltaru władze Włoch nie wpuszczają do swoich portów.

 4. trump13082018 13.08.2018

  Biały dom na podsłuchu? Była doradczyni Trumpa ujawnia nagrania

  Była doradczyni prezydenta Donalda Trumpa, Omarosa Manigault Newman ujawniła w niedzielę mediom, że potajemnie nagrywała swe rozmowy w Białym Domu. Nagrała m.in. rozmowę, podczas której została zwolniona przez szefa kancelarii prezydenta.

 5. prezkoreii13082018 13.08.2018

  Formalny koniec wojny koreańskiej coraz bliżej? W wrześniu szczyt przywódców obu Korei w Pjongjangu

  Kolejny szczyt przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem odbędzie się we wrześniu w Pjongjangu - uzgodniły w poniedziałek delegacje obu krajów n spotkaniu w granicznej wsi Panmundżom. Nie ogłoszono konkretnej daty tego szczytu.

 6. 1270beldumas 12.08.2018

  Brał udział w rzezi Belgów. Teraz szuka w Belgii...azylu.

  Major Bernard Ntuyahaga, skazany na dwadzieścia lat więzienia za pomoc w morderstwie 10 belgijskich żołnierzy, miał złożyć aplikację o przyznanie azylu w Belgii. Wyciek informacji o tym do mediów wzbudził furię rodzin ofiar i belgijskiego społeczeństwa

 7. 1270sywilnoas 12.08.2018

  Duży sukces polskiej dyplomacji. Sojusz polsko-litewski coraz mocniejszy. Widać to po takich gestach

  Litewskie MSZ zezwoliło swym pracownikom na oryginalną, niezlituanizowaną formę zapisu imienia i nazwiska w resortowych adresach mailowych - poinformowała w niedzielę polska rozgłośnia w Wilnie Radio Znad Wilii.

 8. manchester-strzelanina-12082018 12.08.2018

  Strzelanina w Manchesterze. Są ranni

  Dziesięć osób zostało rannych w strzelaninie, do której doszło w niedzielę nad ranem w dzielnicy Moss Side w Manchesterze w Anglii - poinformowała policja

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook