Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel upamiętniła radzieckich żołnierzy

11.05.2015

Niemieckie media zastanawiają się, czy Merkel nie popełniła błędu nazywają aneksję Krymu "przestępczą aneksją".


Niemiecka prasa chwali Angelę Merkel za godne upamiętnienie żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walce z III Rzeszą, zastanawia się nad użyciem przez nią terminu "przestępcza aneksja" na zajęcie Krymu i wyraża poparcie dla jej prób utrzymania dialogu z Rosją.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" nazywa w poniedziałek defiladę wojskową zorganizowaną w sobotę w Moskwie "anachronicznym przejawem narodowego samouwielbienia" służącemu "zastraszeniu rzeczywistych lub urojonych przeciwników".

Równocześnie "FAZ" chwali Merkel za godny sposób upamiętnienia ofiar wojny polegający na złożeniu wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza na Kremlu. Wizyta Merkel - pisze "FAZ" - wpisuje się w cały szereg ważnych gestów szacunku wykonanych przez prezydenta Joachima Gaucka i szefa MSZ Franka-Waltera Steinmeiera wobec żołnierzy Armii Czerwonej, "pomimo (Józefa) Stalina wtedy, i (Władimira) Putina teraz".

"FAZ" zwraca uwagę na słowa Merkel, która mówiąc o zajęciu w 2014 roku ukraińskiego Krymu nazwała działania Rosji po raz pierwszy "przestępczą aneksją".

Powołując się na źródło w niemieckiej delegacji, "FAZ" spekuluje, że kanclerz mogła użyć tego ostrego sformułowania w sposób niezamierzony, a słowo "przestępczy" mogło odnosić się do poprzedniego fragment wystąpienia, w którym mówiła o niemieckich zbrodniach.

"Sueddeutsche Zeitung" uważa, że Berlin i Moskwa ponoszą wspólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo wszystkich Europejczyków. Autor komentarza zwraca uwagę na nieufność krajów Europy Środkowowschodniej, szczególnie Polski, w stosunku do rozmów Niemiec i Rosji na temat losów tych krajów. Niemiecki dziennikarz przypomina pakt Ribbentrop-Mołotow z sierpnia 1939 roku - "pakt pomiędzy dyktaturą komunistyczną a dyktaturą faszystowską", który zarówno przez Moskwę, jak i przez część Niemców "wypierany jest ze świadomości".

Wyciągając nauki z przeszłości, Merkel uznaje winę i odpowiedzialność Niemiec wobec narodów, które były ofiarami III Rzeszy, a równocześnie usiłuje uświadomić Putinowi, że on też ponosi odpowiedzialność za Europę Środkową.

Merkel przypadła rolą pośredniczki w konflikcie na Ukrainie. Zdanie, że bezpieczeństwo Europy możliwe jest tylko razem z Rosją, jest banałem - pisze "SZ". Rosjanie i Niemcy ponoszą teraz wspólnie odpowiedzialność za to, by Polacy, Bałtowie i Ukraińcy czuli się bezpiecznie - stwierdza komentator "Sueddeutsche Zeitung".

"Co daje rozmawianie z Putinem?" - pyta "Die Welt". Rosja zdecydowała się - zdaniem tej gazety - na "wyrzucenie za burtę" wszystkich dotychczas obowiązujących zasad i porozumień. 70 lat po zakończeniu II wojny światowej Rosjanie świętują nie wyzwolenie od Adolfa Hitlera, lecz permanentne zwycięstwo nad "innymi".

Merkel jest "minimalistką i mistrzynią moderacji" - czytamy w "Die Welt". Chociaż wielu kręci nosem, Merkel niestrudzenie nawiązuje dialog z Rosją. Jej mocną stroną są wytrwałość i powaga. Dobrze, że w dzień po defiladzie Merkel "w sposób niepretensjonalny i po cichu" złożyła wieniec w Moskwie. Zdjęcia z rozmów Merkel z Putinem można interpretować jako "wyraz niechęci i awersji". Pomimo tego jej wizyta była "ważnym gestem dobrej woli Zachodu" - pisze w konkluzji komentator "Die Welt".

mly/PAP

[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 2. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 3. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook