Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel: otwarte granice i euro priorytetem

16.12.2015

Utrzymanie największych europejskich osiągnięć, czyli otwartych granic wewnętrznych i wspólnej waluty, "leży w naszym najgłębszym własnym narodowym interesie" - oświadczyła w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel.

"Żaden europejski kraj nie korzysta na tym tak jak Niemcy" - zaznaczyła Merkel w Bundestagu w rządowej deklaracji przed rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczytem Unii Europejskiej w Brukseli.

Dodała, że do zagwarantowania pokoju, wolności i dobrobytu niezbędne są nieustannie znaczne wysiłki i solidarność w UE, a "żadnemu państwu w Europie nie uda się samemu zapewnić sobie trwałej korzystnej pozycji w globalnej rywalizacji".

Według szefowej niemieckiego rządu "odgradzanie się nie jest w XXI wieku rozsądną opcją", a uporanie się z terroryzmem, zmianami klimatycznymi, kryzysem wokół uchodźców i przyczynami przymusowej migracji może nastąpić tylko wspólnie. "Dlatego właśnie w trudnych czasach nie wolno nam pójść za pokusą powrotu do działań narodowo-państwowych" - podkreśliła Merkel.

Jak powiedziała, Niemcy na prośbę Francji udzielają wsparcia działaniom zbrojnym przeciwko Państwu Islamskiemu, z czym wiążą się wysiłki na rzecz rozwiązania politycznego. "Chodzi o to, by zakończyć wojnę, i to bez (syryjskiego prezydenta Baszara) Asada" - podsumowała sens przedsięwzięć
dyplomatycznych.

W opinii niemieckiej kanclerz sankcje wobec Rosji będą mogły zostać złagodzone tylko w razie całkowitego uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. "Nadal uznajemy, że ewentualne zniesienie sankcji wobec Rosji uzależnione jest od pełnej realizacji pakietu (porozumień pokojowych) z Mińska" - zadeklarowała Merkel.

Odnosząc się do brytyjskich żądań daleko idącego zreformowania UE zapewniła, że niemiecki rząd nie zgodzi się na kwestionowanie zasadniczych osiągnięć integracji europejskiej, jak zasada swobodnego ruchu osobowego i niedyskryminowanie obywateli państw UE.

"Nadzieję budzi w nas to, że znajdowano dotąd zawsze dobre i uzgodnione rozwiązania, gdy państwo członkowskie widziało potrzebę sprecyzowania swej roli w Unii Europejskiej" - zaznaczyła.

PAP/frost
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 4. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 5. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 6. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 7. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 8. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook