Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel: Oferuję współpracę Trumpowi

09.11.2016

Kanclerz Niemiec gratuluje Trumpowi zwycięstwa i proponuje współpracę.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel dołączyła w środę do grona światowych przywódców gratulujących Donaldowi Trumpowi wyboru na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zaproponowała mu jednocześnie bliską współpracę opartą o takie wartości jak demokracja i wolność.

"Niemcy i Ameryka są razem przywiązane do takich wartości jak demokracja, wolność, szacunek do rządów prawa, poszanowanie godności człowieka niezależnie od jego pochodzenia, koloru skóry, religii, płci, orientacji seksualnej czy politycznych poglądów" - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

"W oparciu o te wartości oferuję bliską współpracę przyszłemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych Donaldowi Trumpowi" - dodała Merkel.

Kanclerz Niemiec zapewniła jednocześnie, że współpraca ze Stanami Zjednoczonymi pozostanie kluczowym filarem niemieckiej polityki zagranicznej.

Merkel jest jednym z licznych światowych przywódców, którzy pogratulowali Trumpowi zwycięstwa wyborczego i zadeklarowali współpracę z nową administracją Białego Domu. Gratulacje przesłano m.in. z Chin, Wielkiej Brytanii, Izraela, Japonii, Rosji i Turcji.

Wicekanclerz Niemiec i przewodniczący SPD Sigmar Gabriel nazwał w środę zwycięstwo kandydata Republikanów Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA ostrzeżeniem dla Europy i Niemiec. Wezwał polityków, by uważniej słuchali ludzkich trosk.

"Trump jest pionierem nowego autorytarnego i szowinistycznego ruchu międzynarodowego. On jest również ostrzeżeniem dla nas" - powiedział w wywiadzie dla niemieckiej gazetom z grupy Funke Mediengruppe.

"Nasz kraj i Europa muszą się zmienić, jeśli chcemy stawić czoło międzynarodowemu ruchowi autorytarnemu" - wskazał.

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier zaproponował zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia ministrów spraw zagranicznych krajów UE poświęconego sytuacji po wyborach w USA. Spotkanie miałoby się odbyć w niedzielę wieczorem w Luksemburgu, w przeddzień zaplanowanego posiedzenia ministrów. Poinformowała o tym dpa, powołując się na źródło w MSZ w Berlinie.

Mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

 2. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 3. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 4. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 5. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 6. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 7. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 8. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook