Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel nie zamierza rozmawiać o kryzysie migracyjnym na szczycie UE

26.06.2018
merkel-26062018
Merkel nie zamierza rozmawiać o kryzysie migracyjnym na szczycie UE

Problem migracji nie zostanie rozwiązany podczas zaczynającego się w czwartek szczytu UE - powiedziała we wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu w Berlinie z hiszpańskim premierem Pedro Sanchezem.

Według kanclerz potrzebne jest więcej czasu na negocjacje w sprawie dwóch z siedmiu dyrektyw dotyczących prawa azylowego. Szefowa niemieckiego rządu dodała jednak, że będzie kontynuowała rozmowy w sprawie dwustronnych porozumień. 

Sanchez podkreślił natomiast, że jedyną odpowiedzią na migrację jest wspólne europejskie podejście, a państwa Wspólnoty muszą "podzielić się jej ciężarem". Nowy szef hiszpańskiego rządu zapewnił również o swoim wsparciu dla niemieckiej kanclerz podczas szczytu UE.

W Niemczech siostrzana partia kierowanej przez Merkel CDU, działająca tylko w Bawarii CSU domaga się jednostronnego zaostrzenia polityki azylowej, żądając zakazu wjazdu dla imigrantów, którzy złożyli już wniosek o azyl w innym kraju UE lub nie posiadają dokumentów. CDU dopuszcza takie rozwiązanie tylko w porozumieniu z innymi krajami UE.

Szef CSU i zarazem minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer zagroził, że rozkaże policji zawracanie migrantów na granicy, jeśli kanclerz nie zdoła wypracować w ramach UE szerokiego porozumienia w celu bardziej równomiernego rozdzielania migrantów między kraje unijne. CSU ma 1 lipca ocenić rezultaty ewentualnego porozumienia w sprawie migracji.

Jak podała agencja dpa, na wtorkowy wieczór zaplanowane jest spotkanie Merkel i Seehofera. Uczestniczyć w nim będą również szefowa SPD Andrea Nahles oraz szef grupy krajowej CSU Alexander Dobrindt. Chadeckie partie CDU i CSU oraz socjaldemokratyczna SPD tworzą koalicję rządową w Niemczech. 

(PAP)

fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Warto poczytać

 1. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 2. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 3. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook