Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel może znaleźć innego koalicjanta. W Polsce nie jest zbyt lubiany

24.11.2017

Przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Martin Schulz dopuścił w piątek możliwość podjęcia przez nią rozmów w sprawie ewentualnego wznowienia większościowej koalicji rządowej z chadeckim blokiem CDU/CSU kanclerz Angeli Merkel.

Jak zaznaczył, zadecydują o tym sami członkowie SPD.

- W dramatycznym apelu prezydent państwa (Frank-Walter Steinmeier) wezwał partie do rozmów. Nie będziemy się od tego uchylać. O tym, czy powinny one doprowadzić do tego, byśmy w jakiejkolwiek formie uczestniczyli w tworzeniu rządu, zadecydują w głosowaniu członkowie SPD - napisał Schulz na Twitterze.

Wcześniej tego samego dnia przebywający z wizytą w Londynie były przewodniczący SPD Sigmar Gabriel zdementował pogłoski, że Schulz, pod którego kierownictwem partia uzyskała we wrześniowych wyborach do Bundestagu swój najgorszy powojenny wynik 20,5 proc. głosów, zrezygnuje ze stanowiska.

Pogłoski te miały za podstawę wypowiedzi niektórych działaczy SPD uznających za błąd złożoną przez Schulza po wrześniowych wyborach deklarację o przejściu socjaldemokratów do trwałej opozycji.

- Schulz pozostanie przewodniczącym partii - powiedział będący obecnie ministrem spraw zagranicznych Gabriel dziennikarzom po spotkaniu z szefem brytyjskiej dyplomacji Borisem Johnsonem, z którym omawiał sytuację na Bliskim Wschodzie. Jak zaznaczył, słuszne jest, że po fiasku rozmów sondażowych w sprawie złożonej z chadeckiego bloku CDU/CSU kanclerz Angeli Merkel, liberalnej Partii Wolnych Demokratów (FDP) i Zielonych "koalicji Jamajka" prezydent zdecydował się na konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi.

Steinmeier zaprosił do swej rezydencji w berlińskim Zamku Bellevue na wspólną rozmowę Merkel, przewodniczącego CSU Horsta Seehofera i Schulza. Termin tego spotkania jest na razie ustalany.

PAPWarto poczytać

 1. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 2. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 3. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 4. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 5. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 6. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 7. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook