Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel: kształtujmy globalizację w sposób humanitarny

23.11.2016

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że uważany za niepodważalny ład międzynarodowy jest zagrożony przez liczne kryzysy. Jej zdaniem właściwą odpowiedzią na te zagrożenia nie jest izolacja od świata, lecz otwartość i współpraca.

"Wielu ludzi niepokoi się w tych dniach o stabilność porządku, do którego się przyzwyczaili" - powiedziała Merkel podczas debaty w parlamencie na temat projektu budżetu na rok 2017. 

"Ponad ćwierć wieku po upadku muru berlińskiego, po ponownym zjednoczeniu Niemiec, co pozwoliło wszystkim żyć zgodnie z wartościami, po zjednoczeniu Europy, do której doszły kraje z Europy Środkowej i Wschodniej, nagle okazało się, że to, co uważaliśmy za oczywiste, wcale tak oczywiste nie jest" - mówiła szefowa niemieckiego rządu. 

Merkel ostrzegła przed populizmem rozprzestrzeniającemu się - jak zauważyła - przede wszystkim dzięki internetowi, "gdzie nie ma zasad rzetelności, które obowiązują dziennikarzy innych mediów". "Tworzenie opinii publicznej odbywa się inaczej niż 20 lat temu" - podkreśliła Merkel, wskazując na fałszywe strony i działania troli.

"Aby dotrzeć do ludzi i przekonać ich (do naszych racji), musimy nauczyć się obchodzić z tymi zjawiskami, a jeśli to konieczne, wprowadzić regulacje" - mówiła Merkel. Jak dodała, należy uczynić wszystko co tylko możliwe, by powstrzymać "komentarze pełne nienawiści, które niszczą godność człowieka".

Niepokój o stabilizację potęgowany jest wydarzeniami wokół nas - powiedziała Merkel, wskazując na rosnące wpływy populistów i politycznych radykałów w zachodnim świecie. Wśród kryzysów międzynarodowych, mających wpływ na sytuację Niemiec i Europy, wymieniła wydarzenia w Turcji, wojnę w Syrii oraz międzynarodowy terroryzm.

"W tej skomplikowanej sytuacji mamy do wyboru dwie możliwości - zauważyła niemiecka kanclerz. „Albo wycofamy się, ograniczymy się do siebie i swojego kraju, odizolujemy się, spróbujemy znaleźć proste odpowiedzi na to, co wydaje się być skomplikowane, albo będziemy umacniać nasze wartości - które uważamy za ważne i słuszne - nie tylko u nas, ale na całym świecie wspólnie z naszymi partnerami, z USA i z sojusznikami na świecie". 

"Żyjemy w czasach zawrotnych globalnych przemian. Mamy możliwość stopniowego kształtowania globalizacji w sposób humanitarny, ale to zakłada otwartość. Otwartość zapewni nam większe bezpieczeństwo niż izolacja, jestem o tym głęboko przekonana" - mówiła Merkel w Bundestagu. 

Liderka największej partii opozycyjnej - Lewicy, Sahra Wagenknecht poddała politykę Merkel
druzgocącej krytyce. Polityka rządu doprowadziła jej zdaniem do pogłębienia społecznych nierówności i do międzynarodowej izolacji Niemiec. "Coraz więcej ludzi w Niemczech ma powód, by odczuwać rozczarowanie i wściekłość" - mówiła Wagenknecht. Kontynuacja tej polityki może sprawić, że pewnego dnia fotel kanclerza zajmie "niemiecki Donald Trump" - ostrzegła szefowa klubu parlamentarnego Lewicy. Wagenknecht wezwała do wyjścia Niemiec z wojskowych struktur "zdominowanego przez Amerykę" NATO.

Szef klubu parlamentarnego współrządzącej SPD, Thomas Oppermann, zarzucił Wagenknecht uprawianie populizmu "a la Trump". "Dawniej mówiliście +Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się+. Dziś hasło brzmi: +populiści wszystkich krajów, łączcie się+. Wasza odpowiedź na prawicowy populizm to jeszcze większy populizm z lewa" - powiedział Oppermann.

CDU/CSU i SPD rządzą wspólnie od 2013 roku. Merkel ogłosiła w niedzielę, że w wyborach parlamentarnych w 2017 roku będzie się ubiegać o reelekcję.

Projekt budżetu na przyszły rok ma być przyjęty w piątek. Ustawa przewiduje wydatki w wysokości 329,1 mld euro. Ponad połowa wszystkich wydatków przeznaczona jest na cele socjalne. Rząd Merkel zaproponował po raz czwarty budżet bez deficytu.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 2. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 3. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 4. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 5. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 6. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 7. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 8. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook