Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel: „Europa musi działać solidarnie”

15.10.2015

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w czwartek w Bundestagu, przed szczytem UE w Brukseli, że nie zrezygnuje z zabiegów o wprowadzenie w UE stałego i obowiązkowego mechanizmu podziału uchodźców pomiędzy poszczególne kraje. Zaapelowała o lepszą ochronę granic zewnętrznych UE.

„Jestem nadal przekonana, a stanowisko to podziela cały niemiecki rząd, że potrzebujemy stałego i obowiązkowego mechanizmu podziału uchodźców w Europie, tak jak proponuje Komisja Europejska” - powiedziała Merkel w oświadczeniu rządu przed rozpoczynającym się po południu szczytem UE.

„Będziemy nad tym pracowali”- powiedziała szefowa niemieckiego rządu. Jak przyznała, dla realizacji tego planu Niemcy muszą przekonać partnerów w UE, szczególnie kraje Europy Środkowej i Wschodniej.

„Nie odpuścimy” - podkreśliła niemiecka kanclerz. Merkel przypomniała, że kraje UE porozumiały się co do podziału 160 tys. uchodźców. To Jednak „tylko pierwszy mały krok”. Kanclerz powtórzyła, że kryzys migracyjny jest "historyczną próbą dla Europy”.

„Ten problem możemy rozwiązać tylko wspólnie, a Europa musi działać solidarnie; w przeciwnym razie poniesie porażkę”- ostrzegła. Presja Berlina, by stworzyć stały mechanizm relokacji imigrantów w Europie, oznacza, że rząd PO dał się nabrać. Premier Ewa Kopacz zgodziła się przyjąć 7 tys. uchodźców w Polsce, m.in. dlatego, że obiecano nam, iż będzie to rozwiązanie jednorazowe, że mechanizm nie będzie automatyczny.

Już w ubiegły czwartek wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk zasygnalizował, przy okazji spotkania szefów MSW UE w Luksemburgu, że Komisja Europejska pracuje nad nowym planem rozlokowania uchodźców, który „byłby uruchamiany automatycznie w przypadku dużego napływu imigrantów”.

Stały system relokacji zaproponowany przez Komisję Europejską, był jednym z głównych tematów spotkania ministrów. Stachańczyk zapewniał, że rozmowy są w fazie początkowej, a „połowa krajów UE, w tym Polska, się takiemu rozwiązaniu stanowczo sprzeciwia”. 


Ryb, Spiegel.de, PAP

Fot. [web.de]

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 3. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 4. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 5. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 6. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 7. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 8. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook