Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel chwalona za nieustępliwość wobec Putina

22.06.2013

Kanclerz Niemiec została pochwalona przez niemiecką prasę za twardą postawę w sporze z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o możliwość zabrania głosu podczas otwarcia wystawy w petersburskim Ermitażu, zawierającej niemieckie dzieła sztuki wywiezione w 1945 r. do ZSRR.

"Skandal, do jakiego doszło w Petersburgu, jest wynikiem pogorszenia się niemiecko-rosyjskich stosunków w ciągu minionego półtora roku" - pisze w sobotę "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ).

Gdyby stosunki te były tak przyjazne, jak od czasów Michaiła Gorbaczowa do niedawna, to Berlin i Moskwa z pewnością znalazłyby rozwiązanie, by - unikając wzajemnych irytacji – otworzyć wystawę, pozostając przy odmiennych stanowiskach prawnych (w sprawie dzieł sztuki wywiezionych po wojnie z Niemiec do Rosji) - zauważa komentator konserwatywnego niemieckiego dziennika. Jego zdaniem wrażanie panującej obecnie "lodowatej" temperatury między obu krajami jest następstwem wcześniejszych "gorących" stosunków.

"W UE Niemcy były krajem, który solidnie troszczył się o to, by rosyjskie interesy i zastrzeżenia znajdowały posłuch w Brukseli i stolicach innych krajów członkowskich" - stwierdza "FAZ", dodając, że Berlin próbował równocześnie pomóc Rosji w rozwiązywaniu "gigantycznych gospodarczych i społecznych problemów".

Warunkiem powodzenia takiej polityki jest jednak co najmniej "minimalny wspólny mianownik co do wartości i celów" - zastrzega komentator. "Represyjny kurs Kremla wobec opozycji i coraz silniejsza antyzachodnia retoryka sprawiają, że coraz trudniej jest odwracać wzrok od zjawisk, o których dotychczas dyplomatycznie milczano" - czytamy w "FAZ".

"Die Welt" pisze, że Merkel postąpiła słusznie, nie rezygnując z przemówienia i nie godząc się na rolę "niemego gościa". Rosjanie, wyczuleni na sprawy protokolarne, musieli zdawać sobie sprawę z tego, że nie chodzi o bagatelę, lecz o sprawę polityczną najwyższej rangi - ocenia komentator. Niemiecko-rosyjskie stosunki potrzebują właśnie teraz, po wielu miesiącach publicznej wzajemnej krytyki, wyjątkowego wyczucia - czytamy w komentarzu zatytułowanym "Przekleństwo sztuki zdobycznej". Zdaniem "Die Welt" prawnicy i dyplomaci z obu krajów muszą znaleźć rozwiązanie sporu o dzieła sztuki. "Stosunki niemiecko-rosyjskie są zbyt ważne dla obu stron, by narażać je z tego powodu na szwank" - konkluduje "Die Welt".

"Der Tagesspiegel" zwraca uwagę, że temat sztuki zdobycznej jest tematem wrażliwym w obu krajach. "Niemcy mają po swojej stronie prawo międzynarodowe, Rosjanie krew milionów żołnierzy, którzy zginęli w walce z narodowym socjalizmem" - pisze komentator, dodając, że w tym sporze ważne są nie tylko argumenty, lecz także emocje.

Wydawana w Berlinie gazeta widzi w próbie uniemożliwienia Merkel zabrania głosu przejaw konsekwentnej polityki Putina, charakteryzującej się wzrostem autokratycznych tendencji w kraju i poparciem udzielonym dyktatorowi Syrii Baszarowi el-Asadowi. "Putin i Rosja coraz bardziej izolują się i stają się odporni na wszelką krytykę; ich władza opiera się wyłącznie na cenach ropy" - czytamy w "Tagesspieglu".

"Sueddeutsche Zeitung" konstatuje, że Merkel "twardo" potraktowała Putina i odniosła sukces. Komentator stawia jednak pytanie, czy warto było ryzykować skandal, chociaż spór nie dotyczył ani Syrii, ani też praw człowieka, lecz "tylko" sztuki zdobycznej.

"Konflikt o dobra kultury, które radzieccy żołnierze wywieźli podczas rozpętanej przez Niemców wojny, jest skomplikowany, a upór w tym sporze widoczny jest nie tylko po stronie rosyjskiej" - pisze komentator, dodając, że po stronie niemieckiej w dyskusjach na ten temat pomija się zbyt często fakt, iż naziści i Wehrmacht zniszczyli w czasie wojny wiele rosyjskich dóbr kultury. Komentator przyznaje, że Europejczycy nie unikną sporu z Putinem, ponieważ chroni on Asada i łamie prawa obywatelskie. "To są sprawy zasadnicze, które trzeba wyjaśnić z Putinem. Sztuka zdobyczna nie należy do tych spraw" - stwierdza w konkluzji "Sueddeutsche Zeitung".

Niemcy i Rosja uniknęły w piątek w ostatniej chwili skandalu podczas uroczystości otwarcia wystawy "Epoka Brązu - Europa bez Granic" w Ermitażu. Merkel odwołała swój udział, gdy okazało się, że strona rosyjska wykreśliła z programu jej przemówienie z tej okazji. Dopiero w bezpośredniej rozmowie z Putinem Merkel uzyskała zapewnienie, że będzie mogła zabrać głos. Część eksponatów z wystawy pochodzi z niemieckich muzeów; została wywieziona po 1945 roku przez żołnierzy Armii Czerwonej. Berlin domaga się zwrotu tych dzieł sztuki, Rosja uważa je za zdobycz wojenną i za swoją własność.

PAP, lz

[fot: PAP - EPA]


Warto poczytać

 1. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 2. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 3. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

 4. Salvini-13062018 13.08.2018

  Aquarius ze 140 imigrantami na Morzu Śródziemnym. Salvini: Jednostka nie zobaczy żadnego włoskiego portu

  Rząd Włoch apeluje do Wielkiej Brytanii, by wzięła na siebie odpowiedzialność za statek organizacji pozarządowych z ponad 140 migrantami uratowanymi na Morzu Śródziemnym. Jednostki Aquarius pod banderą Gibraltaru władze Włoch nie wpuszczają do swoich portów.

 5. trump13082018 13.08.2018

  Biały dom na podsłuchu? Była doradczyni Trumpa ujawnia nagrania

  Była doradczyni prezydenta Donalda Trumpa, Omarosa Manigault Newman ujawniła w niedzielę mediom, że potajemnie nagrywała swe rozmowy w Białym Domu. Nagrała m.in. rozmowę, podczas której została zwolniona przez szefa kancelarii prezydenta.

 6. prezkoreii13082018 13.08.2018

  Formalny koniec wojny koreańskiej coraz bliżej? W wrześniu szczyt przywódców obu Korei w Pjongjangu

  Kolejny szczyt przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem odbędzie się we wrześniu w Pjongjangu - uzgodniły w poniedziałek delegacje obu krajów n spotkaniu w granicznej wsi Panmundżom. Nie ogłoszono konkretnej daty tego szczytu.

 7. 1270beldumas 12.08.2018

  Brał udział w rzezi Belgów. Teraz szuka w Belgii...azylu.

  Major Bernard Ntuyahaga, skazany na dwadzieścia lat więzienia za pomoc w morderstwie 10 belgijskich żołnierzy, miał złożyć aplikację o przyznanie azylu w Belgii. Wyciek informacji o tym do mediów wzbudził furię rodzin ofiar i belgijskiego społeczeństwa

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook