Jedynie prawda jest ciekawa


Merkel: Będziemy bronić interesów Niemców

27.04.2017

Kanclerz Niemiec przed negocjacjami z Wielką Brytanią ws. Brexitu.

Kanclerz Angela Merkel powiedziała w czwartek w Bundestagu, że celem rządu Niemiec podczas negocjacji z Wielką Brytanią jest zachowanie jedności i zwartości Unii Europejskiej oraz uchronienie Wspólnoty 27 krajów przed negatywnymi skutkami Brexitu.

Wśród priorytetowych zadań swojego rządu wymieniła też obronę interesów mieszkających w Wielkiej Brytanii obywateli Niemiec.

W przedstawionym posłom oświadczeniu Merkel powiedziała, że uczestnicy szczytu UE w sobotę w Brukseli muszą wysłać "silny sygnał zwartości (Unii)".

Merkel oceniła pozytywnie projekt wytycznych do negocjacji przygotowany przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska jako dokument "bardzo dobry i wyważony". Wytyczne będą podstawą do opracowania bardziej szczegółowego mandatu negocjacyjnego dla Komisji Europejskiej, co – jak poinformowała Merkel - ma nastąpić "prawdopodobnie pod koniec maja".

Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że wytyczne "uwzględniają nie tylko interesy poszczególnych krajów, lecz także nadrzędne interesy Unii jako całości".

Merkel zaznaczyła, że właściwe negocjacje polityczne z Londynem "nabiorą tempa" dopiero po wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii wyznaczonych na 8 czerwca. Zastrzegła, że wszystkie ważne decyzje w negocjacjach prowadzonych przez Komisję Europejską wymagają zgody krajów członkowskich. Niemiecka kanclerz podkreśliła, że ani jej kraj, ani inne kraje UE nie chciały Brexitu.

"Będziemy bronić interesów naszych, niemieckich obywatelek i obywateli" – podkreśliła Merkel, wymieniając główne cele jej rządu w negocjacjach. Przypomniała, że w Wielkiej Brytanii mieszka obecnie 100 tys. Niemców, którzy "niepokoją się o swoją przyszłość". Merkel zapowiedziała, że Berlin i inne stolice europejskie przedłożą "uczciwą ofertę" Brytyjczykom mieszkającym na kontynencie.

Zdaniem kanclerz Europa będzie kontynuowała bliską współpracę z Londynem, gdzie jest to zbieżne z europejskimi interesami, w tym w walce z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną oraz w dziedzinie polityki bezpieczeństwa i zagranicznej.

Merkel zapewniła, że zrobi wszystko, co w jej mocy, by zachować i wzmocnić jedność 27 krajów UE. "Udało się nam, pomimo czasami odmiennych interesów, działać po Brexicie w sposób zwarty i zjednoczony" - podkreśliła. "Jestem przekonana, że także po Brexicie pozostaniemy niepowtarzalną wspólnotą wartości i jednym z najsilniejszych obszarów gospodarczych" - zaznaczyła.

Merkel zastrzegła, że umowa o Brexicie zostanie podpisana dopiero po wyjaśnieniu "w sposób satysfakcjonujący" wszystkich spornych kwestii, w tym kwestii finansowych.

Wielka Brytania, jako kraj postronny, "nie może i nie będzie miała wszystkich praw, czy wręcz lepszych warunków, niż członkowie UE" - podkreśliła, zaznaczając, że wszystkie kraje UE oraz instytucje europejskie są co do tego zgodne. Merkel zwróciła uwagę, że "niektórzy w Wielkiej Brytanii ulegają złudzeniom". "Tracą niepotrzebnie czas" - zauważyła niemiecka kanclerz.

Celem UE są "dobre, bliskie i nacechowane zaufaniem" relacje z Wielką Brytanią – zadeklarowała Merkel.

W sobotę w Brukseli odbędzie się nadzwyczajny szczyt, na którym przywódcy państw i rządów 27 krajów UE przyjmą wytyczne do negocjacji z Wielką Brytanią o warunkach Brexitu. Rozmowy mają potrwać maksymalnie dwa lata.

Niemieccy posłowie zabierający głos w czwartkowej dyskusji nad oświadczeniem, w tym szef klubu parlamentarnego CDU/CSU Volker Kauder, mówili, że warunkiem dobrej współpracy UE z Wielką Brytanią jest utrzymanie swobodnego przepływu osób.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, szefowie rządu Niemiec przed spotkaniami na szczycie UE informująkażdorazowo swój parlament o tematyce obrad i niemieckim stanowisku. Z Berlina Jacek Lepiarz

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 2. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 3. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 4. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 5. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 6. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 7. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 8. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook