Jedynie prawda jest ciekawa


Memoriał uznany za „zagranicznego agenta”

16.12.2016

Decyzja sądu w Moskwie, który oddalił skargę Stowarzyszenia Memoriał na uznanie go przez Ministerstwo Sprawiedliwości za organizację "pełniącą funkcje zagranicznego agenta", pokazuje niedobry stan sądownictwa - powiedział PAP Jan Raczyński z zarządu Memoriału.

„Stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości, jego dowolne interpretowanie (przepisów) okazuje się ważniejsze niż sformułowane w sposób jasny i w terminach obowiązującego prawa stanowisko Sądu Konstytucyjnego” - powiedział Raczyński, komentując piątkową decyzję sądu. 

Zastrzegł on, że decyzja na razie nie wpłynie na działalność Memoriału, ponieważ można się od niej odwołać do wyższej instancji i taka apelacja nastąpi w ciągu miesiąca. 

Memoriał argumentuje, że zgodnie z orzeczeniem rosyjskiego Sądu Konstytucyjnego z 2014 roku status "zagranicznego agenta" można nadać tylko organizacjom rosyjskim, co wyklucza zastosowanie tego statusu dla organizacji międzynarodowych, w tym ich przedstawicielstw działających na terytorium Rosji. Tymczasem według resortu sprawiedliwości orzeczenie Sądu Konstytucyjnego dotyczyło tylko organizacji stworzonych i zarejestrowanych w obcych państwach, podczas gdy Memoriał jest zarejestrowany w Rosji. 

Zdaniem przedstawiciela Memoriału trudny do zrozumienia jest pogląd Ministerstwa Sprawiedliwości, iż organizacja międzynarodowa nie może być jednocześnie rosyjskim podmiotem prawnym. Raczyński podkreślił, że sąd w piątek odrzucił wniosek Memoriału, by o wyjaśnienia w tej sprawie zwrócić się do samego Sądu Konstytucyjnego. 

Sąd oddalił skargę Memoriału, który zakwestionował decyzję resortu sprawiedliwości wydaną po przeprowadzonej jesienią kontroli. W jej wyniku Memoriał został przez resort wpisany do rejestru organizacji "pełniących funkcje zagranicznego agenta". Wcześniej Memoriał odmówił samodzielnego wystąpienia do ministerstwa o wpisanie go do tego rejestru; taki obowiązek mają, na mocy ustawy z 2012 roku, organizacje otrzymujące środki finansowe z zagranicy i biorące udział w życiu politycznym Rosji. 

Za niepodporządkowanie się wymogom ustawy organizacjom i ich szefom grożą wysokie kary pieniężne, a nawet więzienie. Te instytucje, które są uznane za "zagranicznych agentów", zostają objęte restrykcyjną kontrolą ze strony państwa. 

Do tej decyzji władz Rosji, która wpisała Z kolei Unia Europejska uznała, że decyzja władz Rosji o umieszczeniu Stowarzyszenia Memoriał na liście organizacji pozarządowych "pełniących funkcję zagranicznego agenta, wstrzymuje rozwój społeczeństwa obywatelskiego i ogranicza "skromne środki" NGO. 

W piątkowym komunikacie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ), będącej unijną służbą dyplomatyczną, przypomniano, że prawo dotyczące "zagranicznych agentów" ogranicza "fundamentalne wolności w Rosji, skromne środki NGO i hamuje rozwój niezależnego społeczeństwa obywatelskiego w tym kraju". 

ESDZ zapowiedziała, że nadal będzie apelować do "rosyjskich władz o dostosowanie ich polityki i legislacji do zobowiązań w sferze praw człowieka". Jednocześnie zwróciła się do Moskwy o zaprzestanie wpisywania rosyjskich organizacji pozarządowych na listę "zagranicznych agentów". 

Unijna służba dyplomatyczna zapewniła też, że UE nadal będzie wspierać rosyjskie NGO i tamtejsze społeczeństwo obywatelskie. 

W październiku Memoriał poinformował, że w wyniku przeprowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości kontroli stowarzyszenie zostało wpisane do rejestru organizacji "pełniących funkcje zagranicznego agenta". Wcześniej Memoriał odmówił samodzielnego wystąpienia do ministerstwa o wpisanie go do tego rejestru; taki obowiązek mają, na mocy ustawy z 2012 roku, organizacje otrzymujące środki finansowe z zagranicy i biorące udział w życiu politycznym Rosji. 

Stowarzyszenie Memoriał to wspólnota skupiającą kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, działających - oprócz Rosji - także w Niemczech, na Łotwie, Ukrainie, w Kazachstanie, Armenii i Gruzji. Ta jedna z najstarszych rosyjskich organizacji zajmuje się obroną praw człowieka i dokumentacją zbrodni stalinowskich, w tym również represji wobec obywateli Polski. 


ak/PAP

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 2. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 3. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 4. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 5. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 6. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 7. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 8. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook