Jedynie prawda jest ciekawa


"Zagraniczni agenci" bez wstępu do wyższej izby rosyjskiego parlamentu

05.12.2017
127inoag
"Zagraniczni agenci" bez wstępu do wyższej izby rosyjskiego parlamentu

Wyższa izba parlamentu Rosji, Rada Federacji, zabroniła wstępu na swoje wydarzenia mediom uznanym za "zagranicznych agentów" - poinformował we wtorek szef komisji Rady Federacji ds. ustawodawstwa konstytucyjnego Andriej Kliszas.

Parlamentarzysta powiedział, że decyzja Rady jest odpowiedzią na wcześniejsze odebranie rosyjskiej stacji telewizyjnej RT akredytacji w Kongresie USA.

Analogiczny zakaz dla mediów - "zagranicznych agentów" jest obecnie przygotowywany w niższej izbie parlamentu Rosji, Dumie Państwowej.

Wcześniej we wtorek ministerstwo sprawiedliwości Rosji oficjalnie uznało za media "pełniące funkcje zagranicznego agenta" dwie rozgłośnie wspierane przez USA, a przeznaczone dla odbiorców w Rosji: Głos Ameryki i Radio Swoboda. Status "zagranicznych agentów" otrzymało także siedem innych redakcji, głównie projektów medialnych Radia Swoboda skierowanych do poszczególnych regionów Federacji Rosyjskiej.

Stacja RT została pozbawiona akredytacji w Kongresie USA po tym, jak na żądanie władz amerykańskich zarejestrowała się w Stanach Zjednoczonych jako tzw. zagraniczny agent na mocy ustawy "O rejestracji przedstawicieli obcych rządów" (Foreign Agents Registration Act - FARA), dotyczącej głównie lobbystów. 

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

fot. PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY

Warto poczytać

 1. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 2. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 3. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 4. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 5. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 6. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 7. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook