Jedynie prawda jest ciekawa


Ukrainska Prawda: Janukowycz opłacał byłego doradcę Trumpa przez bank w Kirgistanie

21.03.2017

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz opłacał usługi byłego szefa kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa, Paula Manaforta, przez raje podatkowe i bank w Kirgistanie - poinformowała we wtorek gazeta internetowa "Ukrainska Prawda".

Śledztwo w sprawie honorariów Manaforta, który w latach 2007-2012 był doradcą Janukowycza, przeprowadził były dziennikarz "Ukrainskiej Prawdy" a obecnie deputowany do parlamentu w Kijowie, Serhij Łeszczenko.

Opublikował on dokumenty, ukazujące schematy, z pomocą których na konta Manaforta wpływały pieniądze za jego działalność na Ukrainie. Nazwisko Manaforta widnieje w ujawnionej w 2016 roku tzw. czarnej księgowości wydatków korupcyjnych Partii Regionów Janukowycza, gdzie znajdują się wpisy, które świadczą, że Amerykaninowi wypłacono 12,7 mln dolarów w gotówce.

Łeszczenko dotarł do dokumentu, który dotyczy wypłacenia na nazwisko Manaforta 750 tys. dolarów w 2009 roku. Dokument ten Łeszczenko otrzymał od pracowników biura, które Manafort wynajmował w Kijowie. Ma on świadczyć, że w celu dokonania wypłaty należąca do Manaforta firma "Davis Manafort" zawarła umowę z zarejestrowaną w Belize spółką Neocom Systems Limited.

"Przy czym pieniądze dla Manaforta przelano nie za konsultacje polityczne, lecz za rzekomą sprzedaż sprzętu komputerowego w liczbie 501 sztuk na sumę 750 tys. dolarów. Środki dla Manaforta przelano na jego konto w Ameryce nie z Ukrainy, ani z Belize, lecz z Kirgistanu" - napisał Łeszczenko.

"Jest to dosyć niezwykły kanał prania brudnych pieniędzy, jednak, jak twierdzą źródła, Partia Regionów niejednokrotnie wykorzystywała Kirgistan dla takich celów. Wybór na korzyść tego kraju padł ze względu na jego peryferyjność i niestabilne kierownictwo, co utrudniałoby możliwe śledztwo" - podkreślił autor artykułu.

Łeszczenko opublikował jednocześnie dokumenty, na których - jak twierdzi - widnieją autentyczne podpisy Manaforta. "Jestem przekonany, że te fakty powinny być zbadane zarówno przez ukraiński, jak i amerykański wymiar sprawiedliwości" - oświadczył deputowany na konferencji prasowej we wtorek w Kijowie. Manafort był szefem kampanii wyborczej Trumpa od kwietnia do sierpnia 2016 roku. Ustąpił po rewelacjach o swych mętnych interesach na Ukrainie, gdzie pracował dla Janukowycza.

Wcześniej Manafort współpracował z ukraińskim oligarchą Rinatem Achmetowem. Doradzał także amerykańskim prezydentom i lobbował na rzecz autorytarnych przywódców zagranicznych, jak dawny prezydent Filipin Ferdinand Marcos.

[fot.youtube]
MW/PAP

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 3. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 4. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 5. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook