Jedynie prawda jest ciekawa


Mąż bił Polkę na oczach dzieci. Po interwencji policji trafiły do Jugendamtu

21.10.2017
boy21102017
Mąż bił Polkę na oczach dzieci. Po interwencji policji trafiły do Jugendamtu

- Mam nadzieję, że to takie światełko w tunelu i że w takich sprawach będziemy dobrze współpracować z niemieckim rządem - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik odnosząc się do sprawy odzyskania przez Polkę dzieci odebranych jej wcześniej przez niemiecki Jugendamt.

TVP Info podało w sobotę, że dzięki pomocy polskiego resortu sprawiedliwości, Polce mieszkającej na stałe w Berlinie udało się odzyskać dzieci zabrane przez niemiecki urząd ds. dzieci i młodzieży - Jugendamt. Według TVP Info, mąż kobiety bił ją na oczach dzieci, które wezwały policję, następnie po interwencji, Jugendamt odebrał jej dzieci.

"Czuję się pokrzywdzona (...). Uważam, że mój przypadek jest przypadkiem błędnym, ze względu na to, że nigdy nie było ważne dobro dziecka. Moje dzieci zostały zniszczone (...), nawet na sprawie zadałam pytanie pani z Jugendamtu, co zrobiła dobrego dla moich dzieci. Do dzisiaj tej odpowiedzi nie dostałam i nie dostanę" - mówiła bohaterka reportażu.

Wiceminister Wójcik powiedział w sobotę w TVP Info, że walka o odzyskanie dzieci trwała dziewięć miesięcy. Jak mówił, podczas pobytu w Berlinie spotkał się między innymi z osobami, które utraciły dzieci wskutek działań Jugendamtu w sprawach opiekuńczych.

"Wtedy sobie zadaliśmy pytanie, jakie jest dobro dziecka. W naszym rozumieniu dobro dziecka oznacza, że dziecko powinno być w tym przypadku przy matce i to się udało zrealizować. Ale za tym stała cała polityka, można powiedzieć, Ministerstwa Sprawiedliwości zapoczątkowana przez ministra Zbigniewa Ziobro, który przecież na nowo określił nasze zasady działania w tym obszarze. Przygotowaliśmy cały projekt ustawy dotyczący jednego z obszarów - chodzi o sprawy +uprowadzeniowe+" - powiedział Wójcik.

Dodał, że w Berlinie spotkał się także ze swoim odpowiednikiem z rządu niemieckiego. "Jemu również bardzo chcę podziękować za wszystko co zrobił w tej sprawie. Mam nadzieję, że to jest takie światełko w tunelu i w takich sprawach będziemy dobrze współpracowali z rządem niemieckim" - oświadczył wiceminister.

Według niego sprawa, którą właśnie udało się zakończyć powrotem dzieci do matki jest bardzo specyficzna, ale takich może być więcej. Trzeba pamiętać - zaznaczył - że samych Niemczech mieszka 800 tys. Polaków wyłącznie z obywatelstwem polskim, natomiast półtora miliona osób, które mają podwójne obywatelstwo.

"Więc takich przypadków jest sporo. Te przypadki nie zawsze są czarno-białe i o tym musimy też pamiętać. (...) Kiedy wejdzie się w sprawy dokładnie, w szczegółach przejrzy się dokumenty, to nagle się okazuje, że to dla dobra tego dziecka jest jednak działanie, które polega na tym, żeby - przynajmniej na jakiś czas - oddzielić to dziecko od rodzica" - zastrzegł wiceminister.

"Ale są też przypadki bardzo drastyczne w drugą stronę. I to jest właśnie tego rodzaju przypadek" - zaznaczył. Wójcik dodał, że rząd polski zupełnie zmienił podejście do tego typu spraw, podchodzi do nich inaczej niż w ciągu ostatnich 8 lat poprzednia ekipa.

"Dla nas jest ważny każdy obywatel, zwłaszcza ten najmniejszy obywatel. I dlatego powiedziałem, że dwie sprawy dla nas są kluczowe. Sprawa pierwsza, to jeżeli dochodzi do tego typu spraw o charakterze opiekuńczym, to dziecko powinno być umieszczane w rodzinie, gdzie jest zachowana tożsamość: język, kultura, religia. Więc jeżeli ma obywatelstwo polskie, powinno być w rodzinie polskiej zastępczej. I to jest bardzo ważne" - podkreślił.

Zwrócił uwagę na rolę udziału dyplomatów polskich w tego typu sprawach, także przed Jugendamtem. Jego zdaniem kluczowe jest umieszczenie polskich dzieci w polskich rodzinach zastępczych.

„Bo jeżeli się umieszcza dziecko, które mówi w języku polskim, ma wyłącznie obywatelstwo polskie, na przykład w rodzinie niemieckiej, czy jakieś innej, czy nawet w ośrodku niemieckim, to w naszym przekonaniu jest łamana Konwencja Praw Dziecka, artykuł ósmy i bardzo często to podkreślamy" - powiedział wiceminister.

Wójcik powiedział też, że tego typu przypadki mają miejsce w różnych krajach, to nie jest tylko kwestia Niemiec. "My prowadzimy politykę polegającą na tym, żeby się spotykać z przedstawicielami poszczególnych rządów odpowiedzialnymi za tego typu sprawy, żeby inaczej w ogóle naszą politykę ukształtować. Zmieniliśmy wydział. Do tej pory tymi sprawami (...), jeszcze do niedawna, zajmowały się dwie osoby, dzisiaj zajmuje się 17 osób, być może będzie cały departament" - zapowiedział Wójcik. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ mok/

 

 

Warto poczytać

 1. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 2. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 3. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 4. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 5. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook