Jedynie prawda jest ciekawa


Masowe protesty w Izraelu. Mniejszości narodowe mają dość żydowskiego nacjonalizmu

05.08.2018
druzowie-izrael-5082018
Masowe protesty w Izraelu. Mniejszości narodowe mają dość żydowskiego nacjonalizmu

Masowe protesty z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób stały się głównym tematem izraelskich mediów. Demonstranci żądają uchylenia nowo wprowadzonej ustawy chukej ha-jesod nr 16.

Przytoczona ustawa ma charakter naczelnego aktu prawnego, który wraz z poprzednimi chukej ha-jesod stanowi zbiór najważniejszych zasad w Izraelu, który nie posiada własnej konstytucji. Chukej ha-jesod nr 16 została uchwalona 19 lipca, wywołując ogromne kontrowersje w narodzie oraz wściekłość u zagranicznych polityków m.in. u prezydenta Turcji Erdogana. Wszystko przez zapisy, które zdaniem krytyków mają cechy „państwa apartheidu” i propagują żydowski nacjonalizm. Jednym z najgłośniej komentowanych przepisów jest zniesienie języka arabskiego jako urzędowego oraz uznanie Izraela jako „państwa narodu żydowskiego z językiem hebrajskim”.

Zapisy wywołały prawdziwą burzę wśród arabskich państw, Palestyńczyków, izraelskiej opozycji, a także u społeczności Druzów. To właśnie Ci ostatni rozpoczęli masowe demonstracje w Tel Awiwie na Placu Rabina.

Druzowie stanowią mniejszość narodową w Izraelu. Są wyznawcami szyickiego odłamu Islamu i uznają się za rodowitych Izraelitów. Ich przedstawiciele są lojalni wobec kraju, jednak nawet ich nowo wprowadzona ustawa zaniepokoiła. Premier Benjamin Netanjahu próbuje załagodzić spór pomiędzy rządem, a Druzami. Póki co bez skutku.

JD/ Do Rzeczy

fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

PAP/EPA/ABIR SULTAN

Warto poczytać

 1. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 2. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 3. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 4. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 5. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 6. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 7. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 8. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook