Jedynie prawda jest ciekawa


Masakra w Indonezji: rodzina islamistów zabiła co najmniej 13 chrześcijan

13.05.2018
indonesia13052018
Masakra w Indonezji: rodzina islamistów zabiła co najmniej 13 chrześcijan

W niedzielny poranek doszło w Indonezji do tragicznego w skutkach ataku terrorystycznego na chrześcijańskie świątynie w mieście Surabaja. Sześciu zamachowców-samobójców, należących do jednej rodziny, zdetonowało niemal symultanicznie bomby w trzech chrześcijańskich świątyniach. Nie żyje co najmniej 13 osób, w tym sami terroryści.

Do pierwszej eksplozji doszło w katolickim kościele Matki Boskiej o 7:30 rano. Właśnie skończyło się pierwsze nabożeństwo i wierni opuszczali świątynię, a kolejni zbierali się już na kolejną mszę. W tym momencie dwóch nastoletnich braci – 18-letni Yusuf i szesnastoletni Alif Kuswanti – wjechali w tłum wiernych skuterem i zdetonowali bombę. 

Na miejsce zamachu podrzucił ich minivanem ojciec. Wkrótce potem staranował swoim samochodem kościół Zielonoświątkowców, a następnie zdetonował drugi ładunek. Trzeci, najbardziej szokujący atak miał miejsce w świątyni należącej do Prezbiterian. Matka rodziny, Puji Kuswanti próbowała wejść na nabożeństwo niosąc bombę schowaną pod ubraniem. W ramach kamuflażu zabrała ze sobą dwie córki, 12 i 9-latkę. Strażnik zwrócił jednak na nią uwagę i nie wpuścił jej na teren świątyni, więc detonowała bombę na dziedzińcu, zabijając własne dzieci. 

Początkowo żadna z licznych indonezyjskich organizacji terrorystycznych nie wzięła na siebie odpowiedzialności. Indonezyjski wywiad początkowo oskarżył o to małą organizację Jemaah Ansharut Daulah, która jest najbardziej znana z ataku przy użyciu gazu Sarin, do którego doszło w Dżakarcie w 2016 roku. Informacja ta została jednak podana przed zidentyfikowaniem sprawców, więc może jeszcze ulec zmianie. Nie ulega jednak wątpliwości, że atak miał związek z muzułmańskim terroryzmem. Około 90% z zamieszkujących Indonezję 260 milionów osób jest wyznawcami Islamu i islamski terroryzm jest dla tamtejszego rządu dużym problemem. Po fali zamachów z początku dekady islamiści zaktywowali się po powstaniu ISIS. Państwo Islamskie zdążyło już wziąć odpowiedzialność za ten zamach.

Zdaniem wielu ekspertów dzisiejszy zamach miał związek z niedawnym buncie w więzieniu o zaostrzonym rygorze w  Depok na przedmieściach Dżakarty. Grupa więźniów, rzekomo powiązana z państwem islamskim, opanowała trzy bloki więzienne i wzięła strażników na zakładników. Po 36-godzinnym oblężeniu i negocjacjach władzom udało się opanować sytuację, ale pięciu strażników przypłaciło to życiem. Zdarzenie to miało zelektryzować indonezyjskich terrorystów którzy, zdaniem lokalnej prasy, mieli je potraktować jako wezwanie do organizacji kolejnych zamachów. Chrześcijanie byli tutaj poniekąd przypadkowymi ofiarami – celem indonezyjskich islamistów są tamtejsze władze i dzisiejszy zamach miał tylko pokazać, że nie dają rady obronić własnych obywateli. Jeżeli to prawda, to w najbliższym czasie mieszkańców Indonezji czeka więcej zamachów – tym bardziej, że 15 maja rozpoczyna się ramadan, a w czasie miesięcznego postu aktywność islamskich terrorystów zawsze się zwiększa.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook