Jedynie prawda jest ciekawa


Zrobił jedno z najgłupszych selfie w historii Stanów Zjednoczonych. Został aresztowany i stanął przed sądem, teraz on oskarża Obamę

11.07.2018
trump11072018
Zrobił jedno z najgłupszych selfie w historii Stanów Zjednoczonych. Został aresztowany i stanął przed sądem, teraz on oskarża Obamę

Kristian Saucier, były marynarz US Navy skazany za nieuprawnione posiadanie tajnych informacji i ułaskawiony w marcu przez Donalda Trumpa złożył pozew przeciwko prezydentowi Obamie i innym członkom jego administracji. 31-latek uważa, że został potraktowany niesprawiedliwie gdyż Hillary Clinton nie została skazana za podobne przestępstwo, co jego zdaniem łamie zasadę równości wobec prawa.

Czyn bardziej niż głupi”

W latach 2007-2012 Saucier służył w maszynowni atomowego okrętu podwodnego USS Alexandria. Chcąc pokazać rodzinie gdzie pracuje zrobił prywatną komórką kilka zdjęć swojego stanowiska. Wiedział, że jego działanie było złamaniem prawa, gdyż szczegóły budowy amerykańskich okrętów podwodnych są utajnione a marynarze mają zakaz wnoszenia na pokład prywatnych telefonów, ale jego zdaniem wiele osób zachowywało się podobnie. Saucier popełnił jednak błąd i w 2012 roku wyrzucił swój telefon. Jeden z jego przełożonych znalazł go i sprawdził zawartość pamięci, odkrywając zdjęcia wnętrza okrętu, a następnie poinformował o tym dowództwo. Sprawą zainteresowała się NCIS – komórka floty badająca przestępstwa marynarzy – i FBI. Po rozmowie z agentami spanikowany marynarz popełnił kolejny błąd i zniszczył swój komputer, aparat i kartę pamięci. 

W maju 2015 roku Saucier został aresztowany i stanął przed sądem. Oskarżono go o posiadanie tajnych informacji – do czego się przyznał – oraz utrudnianie śledztwa. Prokuratorowi nie udało się jednak udowodnić, że chciał użyć tych zdjęć do czegokolwiek lub przekazać je za granicę, a sędzia wziął pod uwagę nieskazitelny przebieg służby. Dlatego też były żołnierz amerykańskiej marynarki, za swój czyn – który sąd nazwał „bardziej niż głupim” - trafił za kratki tylko na rok, a nie, jak przewidują federalne wytyczne, na minimum pięć lat. Wyszedł z więzienia w sierpniu 2017 roku. 

Sprawa Sauciera wypadła akurat w trakcie kampanii wyborczej i w jakiś sposób dowiedział się o niej Donald Trump. Opowiadał o niej kilkukrotnie w trakcie kampanii wyborczej, kontrastując to jak został potraktowany marynarz Navy Seals z tym, że wobec Clinton nie wszczęto nawet postępowania pomimo tego, że posiadała na swoim prywatnym serwerze tajne wiadomości, co jego zdaniem było znacznie większym naruszeniem bezpieczeństwa USA niż selfie na tle reaktora na okręcie podwodnym. Prawnicy używali tego argumentu chcąc załatwić swojemu klientowi dozór zamiast kary więzienia, ale sędzia odrzucił ich wniosek, argumentując, że marynarz przyznał się do winy. Wykorzystano zainteresowanie prezydenta i w marcu udało mu się w końcu uzyskać od niego ułaskawienie – co było dla niego bardzo ważne pomimo odbycia kary, gdyż wyrok i zwolnienie ze służby dość mocno utrudniały mu życie.

Równość wobec prawa

Teraz Saucier postanowił kontratakować. W pozwie złożonym przed sądem federalnym w Albany oskarżył prezydenta Obamę, byłą prokurator generalną Lorettę Lynch, byłego szefa FBI Jamesa Comeya i jego zastępcę Andrew McCabe'a, a także agenta FBI Petera Strzoka o stosowanie podwójnych standardów. Jego zdaniem jego wina, której się nie wypiera, była na tyle drobna, że sprawą powinien się zając co najwyżej sąd wojskowy i powinna się skończyć co najwyżej usunięciem ze służby. Jednak administracja Obamy i FBI były wtedy powszechnie krytykowane o łagodne potraktowanie naruszenia prawa przez Clinton i, chcąc się ratować, zrobiły z niego kozła ofiarnego. Jego zdaniem gorliwość prawa w jego sprawie przy równoczesnej bezczynności w sprawie Clinton złamała konstytucyjną zasadę równości obywateli wobec prawa.

Saucier w tej sprawie reprezentuje sam siebie. Jego prawnik Ronald Daigle, który pomagał mu przygotować pozew, został bowiem pozbawiony prawa wykonywania zawodu na rok przez sąd apelacyjny w Nowym Jorku. Powodem było podejrzenie oszustwa finansowego podczas prowadzenia postępowania spadkowego, ale zdaniem marynarza była to wymierzona w niego szykana, mająca przekonać go do rezygnacji z otwarcia tej politycznej sprawy.

Wiktor Młynarz.


Warto poczytać

 1. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 2. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 3. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 4. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 5. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 6. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 7. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 8. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook