Jedynie prawda jest ciekawa


Macron przedstawił swoją wizję Europy

28.07.2018
macron-29062018
Macron przedstawił swoją wizję Europy

Podróż prezydenta Francji Emmanuela Macrona do Madrytu i Lizbony stała się dla niego okazją do przedstawienia wizji Europy tzw. koncentrycznych kręgów, w której całkowicie zmarginalizowane byłyby kraje oskarżane o "populizm".

Jean-Baptiste Chastand, wysłannik dziennika "le Monde" relacjonujący wizytę prezydenta Francji w Lizbonie, zwrócił uwagę na wizję Europy, jaką przedstawił Emmanuel Macron. Jest to projekt trzech tzw. koncentrycznych kręgów, z których najszerszy, oparty na wspólnych "wartościach, zasadach demokratycznych i swobodach gospodarczych", obejmowałby zarówno Rosję, jak i Turcję.

Drugi krąg polegałby na "silnym jednolitym rynku" i mógłby się zajmować "sprawami wojska, handlu i cyfryzacji". Trzeci, najwęższy krąg, w którym znajdzie się Francja, będzie jakby "sercem reaktora" "narodów bardziej zintegrowanych, doprowadzającym do końca logikę strefy euro".

Po omówieniu projektu francuskiego prezydenta, korespondent "le Monde" zauważa, że premier Portugalii Antonio Costa również wypowiedział się za "Europą różnych prędkości, której zadaniem byłoby ominięcie krajów najbardziej eurosceptycznych".

Macron swe projekty przedstawiał w ramach "konsultacji obywatelskich". Mają one, według Francji, która jest ich pomysłodawcą, "odbudować związek między społeczeństwami a konstrukcją europejską".

Wysłannik "le Monde" zwraca uwagę, że obaj przywódcy piętnowali rosnącą siłę "ekstremistów" i "nacjonalistów" w Europie Środkowej.

Francuscy dziennikarze zauważyli, że w Lizbonie sala "była zapełniona jedynie w trzech czwartych" i że publiczność stanowili głównie Francuzi mieszkający w stolicy Portugalii oraz urzędnicy portugalskich ministerstw.

-Pytania były grzeczne, żadne nie próbowało utrudniać życia prezydentowi Francji. Nikt nie wspomniał o "aferze Benalla". Premier Portugalii Antonio Costa, euroentuzjasta i frankofil, dobrze wywiązał się z zadania, jakim było przygotowanie pierwszej poza Francją "demokratycznej konsultacji" prezydenta Francji - pisze Myriam Encaoua w sobotnim numerze dziennika "Le Parisien".

Historyk zajmujący się współczesną Portugalią, wykładowca paryskiego Instytutu Nauk Politycznych Yves Leonard zauważył w rozmowie z PAP, że "podróż do Hiszpanii i Portugalii miała wzmocnić pozycję Macrona jako przywódcy nowej Europy i skonsolidować stanowisko śródziemnomorskiej trójki w UE. Wewnętrzne afery i nieporozumienia w sprawach energii, bardzo to zadanie utrudniły".

-Przekraczając Pireneje Emmanuel Macron próbował powrócić do głównego wątku swej kadencji, czyli projektu europejskiego - pisze wysłannik dziennika "le Figaro" Franois-Xavier Bourmaud. - Wraz z premierami rządów Hiszpanii i Portugalii chciałby on stworzyć oś europejskich postępowców, aby przeciwstawić się wznoszącej się na kontynencie fali populizmów. Jednak przeszkadza w tym, ciążąca mu kulą u nogi, "afera Benalla".

Dochodzi do tego sprawa lotu hiszpańskiego premiera służbowym samolotem na koncert rockowy. "Znaczy w Hiszpanii również jest burza w szklance wody" - pisze dziennikarz "le Figaro". Tak "aferę Benalla" określił prezydent Francji. "Te dwie afery to przede wszystkim woda na młyn populizmu, z którym walkę zamierzał wznowić w Lizbonie Emmanuel Macron" - stwierdza Bourmaud.

Zasadniczym tematem rozmów trójki przywódców miały być kwestie migracji.

W piątek wieczorem Virginie Lepetit z tygodnika "Courrier International" podkreślała w debacie na falach radia "France Info", że w kwestiach migracji stanowiska Francji, Hiszpanii i Portugali, przynajmniej teoretycznie, są bardzo bliskie. "Od tego daleko jednak jeszcze do wspólnej, praktycznej polityki" - dodała. Ilustracją tych trudności może być, według dziennikarki, "inwazja migrantów w Ceucie", jaka nastąpiła w dniu rozmów hiszpańskiego premiera z francuskim prezydentem.

Lydia Guirous, rzeczniczka prawicowej partii francuskiej Republikanie (LR), oskarżyła Emmanuela Macrona o "hipokryzję", gdyż, jak powiedziała w wywiadzie dla "RFI" (francuskie radio dla zagranicy) "w kwestiach migracji jest "twardy w słowach i niezdecydowany w czynach". 

(PAP)


Warto poczytać

 1. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 2. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 3. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

 4. Salvini-13062018 13.08.2018

  Aquarius ze 140 imigrantami na Morzu Śródziemnym. Salvini: Jednostka nie zobaczy żadnego włoskiego portu

  Rząd Włoch apeluje do Wielkiej Brytanii, by wzięła na siebie odpowiedzialność za statek organizacji pozarządowych z ponad 140 migrantami uratowanymi na Morzu Śródziemnym. Jednostki Aquarius pod banderą Gibraltaru władze Włoch nie wpuszczają do swoich portów.

 5. prezkoreii13082018 13.08.2018

  Formalny koniec wojny koreańskiej coraz bliżej? W wrześniu szczyt przywódców obu Korei w Pjongjangu

  Kolejny szczyt przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem odbędzie się we wrześniu w Pjongjangu - uzgodniły w poniedziałek delegacje obu krajów n spotkaniu w granicznej wsi Panmundżom. Nie ogłoszono konkretnej daty tego szczytu.

 6. 1270beldumas 12.08.2018

  Brał udział w rzezi Belgów. Teraz szuka w Belgii...azylu.

  Major Bernard Ntuyahaga, skazany na dwadzieścia lat więzienia za pomoc w morderstwie 10 belgijskich żołnierzy, miał złożyć aplikację o przyznanie azylu w Belgii. Wyciek informacji o tym do mediów wzbudził furię rodzin ofiar i belgijskiego społeczeństwa

 7. 1270sywilnoas 12.08.2018

  Duży sukces polskiej dyplomacji. Sojusz polsko-litewski coraz mocniejszy. Widać to po takich gestach

  Litewskie MSZ zezwoliło swym pracownikom na oryginalną, niezlituanizowaną formę zapisu imienia i nazwiska w resortowych adresach mailowych - poinformowała w niedzielę polska rozgłośnia w Wilnie Radio Znad Wilii.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook