Jedynie prawda jest ciekawa


Luksusowe jachty Putina. Zobacz jakimi statkami gości głowy innych państw rosyjski prezydent

27.08.2018
putin-ychat-27082018
Luksusowe jachty Putina. Zobacz jakimi statkami gości głowy innych państw rosyjski prezydent

Podczas wywiadu dla stacji Biełaruś-1 prezydent Alaksandr Łukaszenka opowiedział o swojej ostatniej wizycie w Soczi. Zgodnie z jego relacją Władimir Putin miał mu użyczyć „statek”.

W rozmowie z dziennikarzami Łukaszenka chciał bardzo podkreślić swoje bliskie relacje z przywódcą Rosji. 

-Dzwonię do niego: „Słuchaj, potrzebuję…”. I oddał mi swój jacht, statek. Jutro wsiądę ze swoimi ludźmi i przepłynę się wzdłuż nabrzeża i popatrzę, jak się Soczi zmieniło – powiedział dziennikarzom Łukaszenka.

Z ustaleń mediów wynika, iż Łukaszenka najpewniej płynął jachtem „Czajka”, którym miesiąc temu Putin przewoził prezydenta Finlandii.

Choć informacje o jachtach Putina są ukrywane przed opinią publiczną, to jednak część informacji na temat flotylli prezydenta Rosji przedostała się do mediów. (Pomimo tego, iż rosyjska ustawa „O Federalnej Służbie Ochrony” chroni dane dotyczące morskich pojazdów, nadając im rangę tajemnicy państwowej). P

rywatna flota prezydenta Rosji składa się z kilku luksusowych jednostek pływających, kosztujących często kilkadziesiąt milionów euro. „Czajka” jest jedną z nich. Wybudowana została we Włoszech zgodnie z projektem Paolo Caliariego w 2099 roku pod nazwą „Leo Fun”. Przez dwa lata służyła jako jednostka czarterowa, później jacht został sprzedany Rosji za ok. 30 milionów euro. Jednostka ma 55 metry długości i ok. 10 metrów szerokości. Jej zasięg to 5 tyś mil morskich. Na pokładzie znajdują się m.in. fontanny, baseny, sala kinowa, jadalnia, siłowania, jacuzzi oraz biblioteka.

To jednak nie wszystko, ponieważ Władymir Putin posiada jeszcze kilka podobnych jednostek. Jedną z nich jest jacht „Olimpia” pływająca pod banderą Kajmanów, która jest zaliczana do zestawienia 100 największych jachtów świata.

JD/ belsat.eua

fot. Twitter.com

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook