Jedynie prawda jest ciekawa


Łukaszenka tłumaczy się z manewrów

23.04.2013

Białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka, tłumaczy, iż zaplanowane na wrzesień białorusko-rosyjskie manewry wojskowe Zachód-2013 nie są skierowane przeciwko Zachodowi.

"Jeśli przygotowujemy nasze siły zbrojne i siły bezpieczeństwa do obrony naszych wspólnych interesów i ziemi, to powinniśmy realizować odpowiednie programy, w tym ćwiczenia. Nie rozumiem, dlaczego Zachód z takim niepokojem reaguje na nasze kolejne manewry" - oznajmił Łukaszenka.

Dodał, że nie są to pierwsze manewry i noszą one charakter "nawet nie obronny - po prostu docieramy się, pojawili się nowi ludzie i sprawdzamy system, który od dawna jest przygotowany". "W żadnym wypadku nie jest on skierowany przeciwko Polakom, krajom bałtyckim czy w ogóle NATO" - zaznaczył.

Łukaszenka podkreślił również, że Białoruś pozostaje przywiązana do współpracy z Rosją w sferze obronności. "Nie prowadzimy polityki drugiego dna. Zawsze będziemy zjednoczeni w działaniu, zwłaszcza co się tyczy systemu obrony i bezpieczeństwa" - dodał.

Zaznaczył, że nigdy nie było mowy o ofensywnej postawie sił zbrojnych Białorusi i Rosji. "Staramy się je przygotować do obrony naszej ojczyzny i naszych wspólnych interesów. Mamy dość ziemi, nie rościmy sobie praw do cudzej, ale też nie oddamy tego, co nasze" - dodał.

Wrześniowe manewry Zachód-2013 mają się odbyć na poligonach na Białorusi. Pod koniec stycznia minister obrony Litwy Juozas Olekas oświadczył, że niektóre elementy tych ćwiczeń są skierowane przeciwko sąsiadom.

PAP, lz

[fot: PAP – EPA]  


Warto poczytać

 1. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 2. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 3. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 4. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 5. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 6. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 7. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook